Dünya

Taliban gücünü arttırmaya devam ediyor! Amerika rakamları açıkladı

PaylaşTweetlePaylaşPin0 PaylaşımlarAfganistan’da Taliban’ın günden güne güçlenmesi devam ediyor. Konu ile ilgili konuşan ABD Genelkurmay Başkanı şimdiye kadar kaç ilçe merkezinin  Taliban tarafından kontrol altına alındığını açıkladı. ABD ve NATO birliklerinin..

Taliban gücünü arttırmaya devam ediyor! Amerika rakamları açıkladı

Afganistan’da Taliban’ın günden güne güçlenmesi devam ediyor. Konu ile ilgili konuşan ABD Genelkurmay Başkanı şimdiye kadar kaç ilçe merkezinin  Taliban tarafından kontrol altına alındığını açıkladı.

ABD ve NATO birliklerinin Afganistan’da geri çekilme sürecinin başlamasıyla Taliban’ın ülkedeki ilerleyişinin şiddeti giderek artıyor. ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley yaptığı açıklamada, Afganistan’ın 419 ilçe merkezinden 200’den fazlasının Taliban kontrolü altında olduğunu kaydetti. Afganistan’da güvenlik durumunun hızla kötüleştiğine dikkat çeken Milley, hiçbir eyalet başkentini ele geçirmediğini, fakat bu başkentlerin yarısının sınırlarına baskı uyguladığını belirterek, “Stratejik momentum, Taliban ile ilgili gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan 24 Haziran tarihinde Milley, Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesinde yaptığı konuşmada, Afganistan’da 419 ilçe merkezinden 81’inin Taliban’ın kontrolünde olduğunu ifade etmiş, buna karşı 34 eyalet başkentinden hiçbirinin Taliban kontörlünde olmadığını açıklamıştı. “Taliban’ın ileri karakolları ve benzeri yerler ile ve bazı ilçe merkezlerini ele geçirdiği doğru” diyen Milley, Taliban’ın 81 ilçe merkezinin yüzde 60’ının geçtiğimiz yıl, yüzde 40’ını ise son 2 ayda ele geçirdiğini aktarmıştı.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Stork Tours Ankara
Haberin kalemi youtube

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL