Güncel Teknoloji

WhatsApp üzerinden sızan İsrail kökenli casus yazılım ‘Pegasus’ nedir?

PaylaşTweetlePaylaşPin0 PaylaşımlarBBC News Türkçe‘nin haberine göre, Türkiye’ye de sızan İsrail kökenli NSO şirketinin ‘Pegasus’ isimli casus yazılımı pek çok pek çok iş insanı, gazeteci, siyasetçi ve aktivisti izlemek için kullanıldığı..

WhatsApp üzerinden sızan İsrail kökenli casus yazılım ‘Pegasus’ nedir?

BBC News Türkçe‘nin haberine göre, Türkiye’ye de sızan İsrail kökenli NSO şirketinin ‘Pegasus’ isimli casus yazılımı pek çok pek çok iş insanı, gazeteci, siyasetçi ve aktivisti izlemek için kullanıldığı öne sürüldü.

Tüm dünyanın merakla takip edip tepki gösterdiği İsrail asıllı casus yazılımın tüm dünyadan pek çok önemli insanı takip ettiği iddia edildi hatta Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi ile ilgili davayı takip eden başsavcının telefonunun da izlendiği iddia edildi.

Casus yazılım telefonunuzda neler yapabilir?

Kişilerin genelde telefonuna bu zararlı yalımın yüklendiğinden haberi olmuyor. Yazılım WhatsApp,  iMessage, Viber, FaceTime gibi sohbet uygulamaları aracılığı ile hedef telefona ulaşıyor.

Yazılım telefona yüklendikten sonra ise telefondan yapılan tüm konuşma ve yazışmalar saldırıyı yapan merkez tarafından izlenmeye başlıyor. Ayrıca lokasyon takibi yapılabiliyor, klavye hareketleri izleniyor.

Dahası kamera ve mikrofona da uzaktan müdahale edilebiliyor. Böylece kişinin bulunduğu ortamdan haberi olmadan dinleme ve izleme yapılabiliyor.

Bir ABD istihbarat kuruluşunda eskiden siber mühendis olarak görev yapan Timothy Summers, gazetecilere yaptığı açıklamada, Pegasus’u “çok korkunç bir yazılım” olarak tanımladı.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Stork Tours Ankara
Haberin kalemi youtube

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL