Ekonomi Güncel Siyaset SonDakika

Torba yasa TBMM’den geçti! Ekonomi ve terörle mücadelede yeni dönem!

PaylaşTweetlePaylaşPin0 PaylaşımlarEkonomiye ve terörle mücadeleye ilişkin düzenlemeleri kapsayan “Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” TBMM Genel Kurulundan geçti. KAYYUM ATAMALARINA 3 YIL UZATMA TMSF’nin kayyum olarak atanmasına..

Torba yasa TBMM’den geçti! Ekonomi ve terörle mücadelede yeni dönem!

Ekonomiye ve terörle mücadeleye ilişkin düzenlemeleri kapsayan “Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” TBMM Genel Kurulundan geçti.

KAYYUM ATAMALARINA 3 YIL UZATMA

TMSF’nin kayyum olarak atanmasına dair hüküm, 31 Temmuz tarihinden itibaren 3 yıl uzatılacak.

ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ SÜRESİ UZATILDI

2021 yılında da istihdamı desteklemek ve işgücü maliyetlerini azaltmak amacıyla , finansmanı İşsizlik Fonu Sigortasından karşılanacak şekilde işverenlere sektör ayrımı yapılmaksızın ödeyecekleri sigorta priminden mahsup edilerek günlük 2,50 lira, aylık 75 lira asgari ücret desteği sağlanacak.

KARŞILIKSIZ ÇEK DÜZENLEME CEZALARI ERTELENECEK

Karşılıksız çek düzenleme suçundan 30 Nisan 2021 itibarıyla mahkum olanlara, ödenmemiş çek bedellerinin onda birini 30 Haziran 2022’ye kadar, diğer taksitleri belirlenen tarihten itibaren 2’şer ay arayla 15 eşit taksitte ödemeleri halinde, mahkumiyetin yarattığı bütün sonuçları ortadan kaldırma imkanı tanınacak

GÜMRÜK PERSONELİNE ÖDÜL İMKANI

Gümrük hizmetleri ve kaçakçılıkla mücadele görevlerinde yer alan gümrük muhafaza personeline üstün hizmet ve olağanüstü yararlılık göstermeleri durumunda ödül verilebilecek.

KAÇAK TÜTÜNLE MÜCADELE

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlara yönelik getirilen cezanın yürürlük tarihi 1 Ocak 2020 olacak.

KÖY KORUCULARINA MAAŞ FARKI

Köy korucularının maaşı asgari ücretin altına düştüğünde oluşabilecek fark tazminat olarak ödenecek.

TERÖRLE MÜCADELE TEDBİRLERİ UZATILDI

Terör örgütleriyle mücadele kapsamında kamu görevlilerinin görevden uzaklaştırılması, ihracı, rütbelerinin geri alınması, mesleğe ilişkin unvanların kullanılmaması gibi ihtiyaç duyulan birtakım tedbirlere ilişkin düzenlemelerin süresi 1 yıl daha uzatılacak.

GÖZALTI SÜRELERİ UZATILACAK

Gözaltı süreleri 48 saate, toplu suçlarda ise 4 güne uzatıldı.

DEPREMZEDELERE EŞİT YARDIM

2020’de meydana gelen depremlerde, binaları zarar gören vatandaşlar için devletin konut kredisi açma ve bina yaptırma yükümlülükleri ile ilgili yapılacak iş ve işlemlerde olası mağduriyetlerin giderilerek hak kayıplarının yaşanmaması, afetzedelere eşit ölçüde yardım eli uzatılabilmesi için düzenleme yapılacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Stork Tours Ankara
Haberin kalemi youtube

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL