Ahmet Kurt Güncel Yazarlarımız

JES + RANT = KURAKLIK

PaylaşTweetlePaylaşPin0 PaylaşımlarJES mi ? RANT mı ? Yoksa İZMİR’i bekleyen KURAKLIK mı? Bugün bu sorulara kendimce yorum yapmaya çalıştım. Bunu görmek için bilim adamı olmaya jeofizik uzmanı olmaya gerek yok…

JES + RANT = KURAKLIK

JES mi ?

RANT mı ?
Yoksa İZMİR’i bekleyen KURAKLIK mı?

Bugün bu sorulara kendimce yorum yapmaya çalıştım.

Bunu görmek için bilim adamı olmaya jeofizik uzmanı olmaya gerek yok. İki yıl önce tırazlı da İzmir ormanları yakılarak başladı süreç. Kimine göre yangının sebebi ihmaldi , kimine göre Efem çukurundaki altın madeni sahasını genişletmek. Sonuç olarak bütün suç masum bir mangal ateşine bağlandı olay kapandı . Beş bin hektar orman alanı 53 saat boyunca kontrol altına alınamadı .Bir kabus gibi kara bulutlar yaz gününde İzmir’in üzerine çöktü. Tarihin belki de en büyük orman kampanyası ile bu alana 6 milyon 400 bin genç fidan dikildi. Ağaçlandırma için ne yapılması gerekiyorsa fazlası ile yapıldı.


Bu alan Kavaklıdere barajı , Segen barajı, Balaban barajı ve Tahtalı barajının su havzası konumundaki alandır.
Geçtiğimiz yıl gördük ki bu barajlardaki su seviyeleri de yüzde 20-30 seviyede azaldı. Bunun sebebi de küresel ısınma ve iklim krizine bağlandı. Yağmur bulutlarını çeken ormanlar yok olunca . İzmir’in üzerinden yağmur bırakmadan başka bölgelere doğru süzüldü gittiler .
İzmir’in en güzel üzümünün çıktığı Kavacık’ta üzüm baģları büyük bölümü yok oldu. Orhanlı, bademli ,menderes ve menderes ovalarındaki verimli topraklarda tehlike altında bir yandan ormanları yakıldı, diğer yandan verimli toprakları parsel parsel yazlık devre mülk hobi bahçelerine çevrildi. Şimdide JES yani jeotermal enerji santrali inatları tuttu.
Durun beyler durun artık siz ceplerinizi doldurma derdindesiniz ama koskoca İzmir’e ihanet ediyorsunuz milyonlara ihanet ediyorsunuz. Asırlık anıt zeytin ağaçlarına kıyıyor katil oluyorsunuz . Yapacağınız jeotermal enerji santrali İzmir’in yüzde 40 gibi bir bölümüne su veren dört barajın su havzasında bulunuyor. Vurulacak sondajlar ile bu su havzalarınızdaki suyu kullanıp İzmir’i susuzluğa itekleyeceksiniz.
Kurulacak santralin bacasından çıkacak buhar ısı ve nem verimli toprakları etkileyecek yakın zamanda Kavacık üzümünü arayacak Orhanlı’daki organik domates , salatalık , biberi arayacağız. Yapmayın beyler orda bulunan otantik yapıyı bozacak tarihi dokuyu zedeleyeceksiniz.
Sizlerin rant uğruna cepleriniz dolarken İzmir’in organik gıda deposu dediğimiz bölgeyi yok edeceksiniz. Bugün sadece o bölgede yaşayan halk , evleri için , toprakları için , çocuklarının gelecekleri için eylemdeler, ağaç nöbetindeler. Gelin destek olun sizlerde , çocuklarınızın geleceği için destek verin doğa katliamına dur deyin.


Ben bilim adamı veya jeofizik uzmanı değilim sadece bölgeyi iyi tanıyorum iyi gözlemliyor analiz ediyor kendimce yorumluyorum.
Görünen köy kılavuz istemez İzmir orman kampanyasında diktiğimiz 6 milyon 400 bin genç fidan risk altında. Jeotermalden çıkacak sıcak buhar genç fidanların gelişmesini büyümesini engelleyecek yeraltı su kaynaklarının pompalanması ile halen 20-30 metreden çıkan su zamanla 200-300 metre derinlikte bulunamaz hale gelecek. İzmir’imiz deprem bölgesi bu bölge fay hattındadır veya değildir bilemem ama yer atı su havzalarının boşaltılması olası bir depremde büyük göçüklere ve yer kaymalarına sebep olacaktır. Hatta suyun boşalttığı alanlarda depreme bile gerek kalmadan dev obruklar oluşacak buda can ve mal kaybına sebep olacak.
Bütün dünyada su krizinin yaşandığı bu çağda bizde sulak topraklarımızı yok etmek için elimizden geleni yapıyoruz , hatta yapmaya kalkanlara engel olamıyoruz.
Engel olmaya çalışanlara da destek olamıyoruz . Buna dur deme zamanımız geldi. Ya JES ile birilerinin cepleri dolacak , yada İzmir’in yemyeşil ovaları KURAKLIK tehlikesi ile baş başa kalacak.

Ahmet KURT
Şair ve yazar

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Stork Tours Ankara
Haberin kalemi youtube

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL