Oğuz Özdem Yaşam Yazarlarımız

“Faşistler”

PaylaşTweetlePaylaşPin0 Paylaşımlar68 Kuşağını on yıl kadar farkla kıl payı kaçırdık ama 78 kuşağı gençleriydik. En sivri zamanlarımızın üç beş yılı, sağ-sol çatışmalarının zirve yaptığı 80 ihtilali öncesine; ne olduğunu anlamadan..

“Faşistler”

68 Kuşağını on yıl kadar farkla kıl payı kaçırdık ama 78 kuşağı gençleriydik. En sivri zamanlarımızın üç beş yılı, sağ-sol çatışmalarının zirve yaptığı 80 ihtilali öncesine; ne olduğunu anlamadan gözüne fener tutulmuş tavşan gibi kaldığımız üç beş yılı da bu tarihin sonrasına rastlar.

Ondan sonrası da zaten Şoholov’un durgun akıttığı Don misali asude asude geçti gitti.

Biliyorum çünkü yaşadım, dönemin gençliğinin büyük kısmı anlamadan atardı sloganını. Kendine devrimci diyen arkadaşın karşısındaki Faşistti.  Devrimci arkadaşın Faşist dediği aslında ülkücü gencimizin karşısındaki de Komünist.

Ne beriki bilirdi Faşistin ne olduğunu ne de karşıdaki bilirdi komünist ne demekti.

Yani ne faşist faşistti aslında, ne de komünist komünistti.

İtalya’nın Faşisti, Rusya’nın komünisti ile uzaktan yakından ilgisi yoktu bizim gençlerimizin. Tamamen abilerin yakıştırmasıydı. Bunu genellemek de istemiyorum şimdi birileri karşı çıkabilir. Şöyle söyleyeyim.

Benim yan komşum Ahmet abiye, karşı komşum Mehmet abi Faşist derdi. Faşist dediği Mehmet abi iyi adamdı benim tanıdığım kadarıyla. Tamam, biraz asabiydi, bıyıklarını özellikle sarkıtırdı, pantolonunun paçalarını – yaz kış- çizmelerinin içine sokardı, biz tam ne olduğumuzu anlamadığımız için tarihi kişilikleri örnek vererek onlar gibi olmamızı isterdi. Sonra başka mahalleden bize sataşanlar olursa elimizi öptürene kadar çekerdi kulaklarını. Hele hele mahallenin kızlarına yamuk yapanların hemen hepsinin yüzünde Mehmet Abi’min Osmanlı tokadının izi vardır muhakkak.

Mehmet abi de Ahmet abiye Komünist derdi ki en çok bu kelime bizi ürkütürdü. Ürkmekle de kalmaz korkardık da çünkü Komünist demekle yetinmez yanına elli tane de sıfat eklerdi. Ama Mehmet Abi’nin Komünist dediği Ahmet abi bizi her gördüğünde mutlaka bir kitap verir, bizimle top oynar, aralarda işçi, emekçi sınıfı, halkça düzen, adalet, herkes eşit olmalı falan derdi. Sırtından onun da yaz kış çıkarmadığı askeri bir parka vardı ki imrenirdik ona. Allah var bir yamuğunu da görmedik Mehmet Abi’nin taktığı sıfatların hemen hepsi de asılsız çıkmıştı hani.

Velhasıl ne Ahmet Abi’nin ne de Mehmet Abi’nin söyledikleri pek doğru değildi. Başka sıfatlar belki uyardı onlara ama Faşist ve Komünist asla.

Yıllar yıllar geçti.

Ahmet Abi ile Mehmet abi şimdi aynı masada okey oynuyor.

İkisi de emekli ve geçim sıkıntısından dertliler. Zaman zaman “biz niye birbirimizi yemişiz” diye de hayıflanırlar.

Demem o ki komünistlerle faşistlere ne oldu yavvvv!!!!

YORUMLAR (1)

Stork Tours Ankara
Haberin kalemi youtube

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL