Ekonomi Emre Çarkcı Yazarlarımız

HAFTALIK Z RAPORU

PaylaşTweetlePaylaşPin0 PaylaşımlarYurt dşışında özellikle ABD açısından kötü geçen bu hafta yurt içindeki birçok olumlu sinyalle son buluyor. Enflasyon verileri gelişmekte olan ülkelerde can yakıyor ama ABD gibi gelişmiş ülkelerde de..

HAFTALIK Z RAPORU

Yurt dşışında özellikle ABD açısından kötü geçen bu hafta yurt içindeki birçok olumlu sinyalle son buluyor. Enflasyon verileri gelişmekte olan ülkelerde can yakıyor ama ABD gibi gelişmiş ülkelerde de sonuçları hiç iç açıcı değil değerli okurlarım. Politika faizi her ne kadar artmasa da devlet tahvil faizlerindeki artış, işsizlik verilerinin yükselişi ve doların gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine karşı kaybettiği değer göz önüne alındığında yüksek enflasyon belirli bir düzende sorunsuz ilerlemeye alışmış ABD ekonomisinin bile sarsılmasına neden oluyor. Evet piyasalar FED’e güveniyor. Kötü gelen ekonomik verilere rağmen ABD borsaları rekorlar tazeliyor, dolar endeksi 90 seviyesinde stabil bir görüntüde lakin ekonomik veriler düzeliyor mu? Hayır elbette. Belki bazı verilerde ufak iyileşmeler olsa da ABD enflasyonu 13 yıl aradan sonra ilk kez %5 seviyesine ulaşmış durumda. Brent ham petrol fiyatları iki yılın en yüksek seviyesi olan 72.85 $ seviyelerinde.

AB tarafında da benzer daralmalar ve kötü seyir sürüyor. Almanya uzun zaman sonra %2,5 enflasyon açıkladı. Bizim enflasyon oranlarımızla kıyas yaptığınızda oranlar size az geliyor olabilir dostlarım. Lakin belirli bir düzeni olan, refah seviyesi üst düzey ülkelerdeki bu daralma düzenin bozulmasına, halkta kaygıya neden oluyor ve bazen toparlanmanın beklentinin aksine daha uzun sürdüğünü görebiliyoruz. Tabiki bu zorlu süreçte bizden daha az etkilendi ABD ve AB halkı. ABD zaten global manada etkin bir para birimine sahip ve sürekli para basabiliyor. Bu sayede milyonlarca insana biner biner dolarlar dağıtabiliyorlar.İnanılmaz yer altı kaynaklarına sahip olduklarını da unutmamak gerekir. Tarım dışı istihdam verileri bu dönemde özellikle dağıtılan işsizlik ücretleri nedeniyle yüksek geliyor. Halk gelecek kaygısıyla “bedava para varken neden çalışayım?” düşüncesiyle evde otururup istihdama katkı sunmaktan uzak duruyor. AB ise gelecekte sıkıntılarından kolay kurtulacağını öngörerek dünya bankasından borç alarak halkına hibe dağıtabiliyor. Lakin karşılıksız basılan paraların, dağıtılan bu hibelerin, üretimdeki azalmanın, ticaretteki duraksamanın bir bedeli olmuyor mu? Bizde olduğu gibi onlarda da oluyor elbette. Her kötü gidişe rağmen ABD ve Avrupa ülkelerinin egemen olmanın verdiği avantajı çok iyi kullandıklarını ve aşılama konusunda iyi ilerlediklerini unutmamak gerekir. Aşılamayı hızlıca gerçekleştiren her ülkede geç de olsa enflasyon dahil çöküşün bitişini ve herşeyin eski haline kavuşacağını söyleyebiliiz.

Gelelim yurt içi verilerine dostlarım.

Bizde aşılama ABD ve AB’ye göre yavaş ilerlese de halkımızın 32 milyon aşı ile aşılanması önemli. Halkımızın %23’ünü en az bir doz ile aşılamış ve Kore, Meksika, Rusya, Japonya gibi ülkeleri geride bırakmış durumdayız. 2 dozu da vurulan vatandaşlarımız da hesaplamaya katıldığında bulunduğumuz durum hiç de kötü değil değerli okurlarım. Bununla beraber Almanya, Türkiye için de geçerli olan seyahat uyarısını 1 Temmuz’dan itibaren kaldırıyor. 40 yaşa kadar aşılamayı indirebilmiş olmamız sonrasında Rusya ve İngiltere gibi ülkeler de geri adım atarak uyguladıkları kısıtlamayı kaldıracaklardır. Bu sayede Turizm sektörü can bulacak ve belki rekorlar gelmeyecek ama ülkemize akacak döviz sayesinde ekonomik manada büyük bir rahatlamanın sağlanacağını söylemek mümkün olacak.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan büyüme verileri ve bu verilerin güvenilir olduğunun yabancı raporlar tarafından doğrulanarak geleceğe dönük perspektif sunması sonrasında ekonomik verilerdeki iyileşme sonuçları peş peşe geldi. Kurda ABD enflasyon verileri açıklandıktan sonra belirgin bir düşüş başladı. Dolar endeksindeki düşüşün de etkili olduğu bu gerilemenin nedenlerini şu şekilde açıklayabilirim.

1) Ek BionTech aşılarının ülkemize ulaşmasıyla artan aşılama hızı

2) Bankacılık sektöründeki hisse senetlerinde yaşanan yabancı girişi,

3) Aşılamanın artışı sonrasında yabancı devletlerin Türkiye’ye uyguladıkları seyahat kısıtlamasını kaldırması ve turizm sektöründen döviz girişinin başlaması

4) Ekonomideki büyüme, ihracat verilerinin hızla artması ve Merkez Bankası’ndan gelen açıklamalar sonrasında piyasanın faiz indirimi olmayacağına ikna olması

BIST100 YİNE KRİTİK DİRENÇ SEVİYELERİNDE

22 Nisan’dan bugüne 13-14-15 Milyar TL civarında değişen BIST100 hacmi, dün 1462 direncini kıramamamızın bir numaralı etkeniydi. Önümüzdeki hafta piyaslardaki durum ne gösterir merakla bekliyoruz hepimiz. Bu yükselişin devam etmesini ve artık 1470 üzerindeki endeks seviyelerine gelmeyi çok istiyorum bende sizler gibi değerli okurlarım. Çünkü borsamız yabancı ülke borsalarından negatf ayrışa ayrışa gerçekten çok ucuz kaldı. Özelikle bankacılık ve holding hisseleri sudan ucuz durumdalar. 1462 direncine kadar geldiğimiz süreçte endeksi spor, bankacılık hisselerinin taşıdığını gözlemledik beraber. Bu hafta bu yükselişe bilişim ve teknoloji sektörü de eşlik etti. Madencilik endeksinde peş peşe gelen altın rezervi haberlerinin etkisi geride brakmaya hazırlandığımız haftada da pozitif manada devam etti. Turizm sektörü endeksi bu haftayı düşüşle kapattı. Sektör endekslerinin haftalık performansları şu şekilde gerçekleşti.

XSPOR (%): +7,39

XBANK (%) : +3,81

XUTEK (%) : +2,96

XGMYO (%): +2,83

XTAST (%): +2,80

XUMAL (%): +2,79

XBLSM (%): +2,39

XILTM (%) : +2,09

XHOLD (%): +1,93

XULAS (%) : +1,85

XSGRT (%) : +1,75

XMESY (%) : +1,60

XGIDA (%): +1,37

XTCRT (%): +1,24

XUHIZ (%): +0,97

XMADN (%) : +0,94

XUSIN (%) : +0,50

XMANA (%) : +0,47

XKMYA (%) : -0,79

XINSA (%): -1,69

XELKT (%) : -1,96

XKAGT (%) : -2,73

XTEKS (%) : -2,88

XTRZM (%) : -2,90

EMTİALAR DÜŞÜŞTE

Dolar, euro, gümüş, altın, paladium, platin gibi emtialarda bu hafta düşüş izledik. Dolar 8,57 desteğini kırarak haftayı 8,38’den kapattı. 8,21 seviyelerine doğru bir geri çekilmeden söz edebiliriz. Önümüzdeki hafta Biden Erdoğan görüşmesinden bir kriz çıkması durumunda da tekrar 8,57 direncine bir çıkış olması beklenebilir. Dolardaki seyir özellikle gram altının kaderini belirleyecektir. Haftayı 505 TL seviyesinden kapatan gram altın dolardaki düşüş devam ederse 484 seviyelerine kadar geri çekilebilir. Ons tarafındaki durumun asıl belirleyici olacağı gram altın dolar ve ons altının beraber yükselmesi durumunda 505 ve 513 seviyelerine doğru doğru yolculuğuna başlayacaktır.

HİSSE SENETLERİNİZİ YORUMLUYORUM

Köşe yazılarımı, günlük yorumlarımı ve borsa kapanışlarında da Z Raporu olarak adlandırdığım kapanış analizlerimi yayınladığım t.me/emrecarkci adresinden siz de grubuma üye olabilir, yorumlarımı okuyabilir ve sesli sohbetlerime katılabilirsiniz. Bunun yanında bu yazının altına yazacağınız yorumlarla ve twitter.com/emrcrkc adresimden attığım tweetlere cevap yazarak teknik olarak değerlendirilmesini istediğiniz hisse senetlerini bana iletebilirsiniz.

Önümüzdeki haftanın verileri ışığında yorumlarımı sizlere aktaracağım yazımda tekrar görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın. Yorumlarınızı, değinmemi istediğiniz konuları, görüş ve isteklerinizi, varsa teknik analiz taleplerinizi bana aşağıdaki iletişim kanallarından da iletebilirsiniz değerli okurlarım.

EMRE ÇARKCI

t.me/emrcrkc

emrecarkci@gmail.com

tradingview.com/emrcrkc

SOSYAL MEDYA

instagram.com/emrcrkc

twittter.com/emrcrkc

facebook.com/emrcrkc

YORUMLAR (1)

Stork Tours Ankara
Haberin kalemi youtube

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL