Güncel

Marmara Denizi’nde müsilaj kabusu sürüyor! Ege Denizi etkilenecek mi ?

PaylaşTweetlePaylaşPin0 PaylaşımlarSon zamanlarda ülkemizde en çok konuşulan konulardan birisi olan deniz salyası ile mücadele sürüyor. Son olarak Çanakkale’den iyi haberlerin gelmediği bildirildi. Çanakkale’de Boğazı’nda Mart ayı itibariyle etkili olmaya başlayan..

Marmara Denizi’nde müsilaj kabusu sürüyor! Ege Denizi etkilenecek mi ?

Son zamanlarda ülkemizde en çok konuşulan konulardan birisi olan deniz salyası ile mücadele sürüyor.

Son olarak Çanakkale’den iyi haberlerin gelmediği bildirildi. Çanakkale’de Boğazı’nda Mart ayı itibariyle etkili olmaya başlayan müsilaj (deniz salyası) sert esen poyrazın etkisiyle yeniden Ege Denizi’ne doğru ilerlemeye başladı.  Konu ile ilgili korkutucu bilgiler veren “Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ayaz, , “Müsilaj aslında Çanakkale Boğazı’nda görülüyor ama siz görmüyorsunuz. Suyun üzerindekiler, rüzgarın etkisiyle suya basıldığı için görmüyorsunuz.

Esasında bunun suyun üzerindeki değil, altındaki kısmı önemli. Yani suyun üzerinde görünenler çürüyerek, parçalanıyor ve suyun üzerine çıkarıyor. Bu da köpüklenmeye neden oluyor. Ama esas suyun içerisindeki kalınlığı ekosounder görüntüsü var. Karadeniz’den gelen akıntıyla Ege Denizi’ne doğru komple akıyor. 15 metre kalınlıkta aktığına dair ekosounder görüntüsünü çalıştayda göstereceğim” diyerek durumun ciddiyetini gözler önüne serdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Stork Tours Ankara
Haberin kalemi youtube

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL