Ekonomi Emre Çarkcı Yazarlarımız

“Haftanın Panoraması”

PaylaşTweetlePaylaşPin0 PaylaşımlarReuters darbe girişiminden bu yana toparlanmaya çalışan BIST100 endeksi bu haftayı kazançla kapattı. 200 günlük hareketli ortalamasına kadar düşen endeks, 22 Nisan tarihinde başlattığı yükselişini 10 Mayıs’a kadar sürdürmüş..

“Haftanın Panoraması”

Reuters darbe girişiminden bu yana toparlanmaya çalışan BIST100 endeksi bu haftayı kazançla kapattı. 200 günlük hareketli ortalamasına kadar düşen endeks, 22 Nisan tarihinde başlattığı yükselişini 10 Mayıs’a kadar sürdürmüş ve 7 seanslık bir nadas sürecine bırakmıştı kendisini. 25 Mayıs’ta ne yaşadığımızı biliyorsunuz artık değerli takipçilerim. Hatırladıkça tüylerimin ürperdiği Kara Salı’dan sonra bir süre 1422 direncini aşmakta zorlanan endeks, geride bırakacağımız haftada tekrar 1422 ve 1429 deirençlerini kırmış ve hatta destek yapmış olarak yoluna devam ediyor. Wavetrend osilatörümüz de “AL” sinyalini üretmiş durumda.

Saatlik grafikte de gördüğümüz bu sinyal, önümüzdeki haftanın iyi geçmesi sayesinde haftalık grafikte de kendini gösterecektir bizlere. Aslında perşembe günü gelmişti “AL” sinyali. Fakat güzel başlayan gün, ABD’de açıklanan özel sektör işsizlik verileri iyi gelince dolar endeksinin yükselişine neden olmuş, bu sayede dolar kuru artmış ve endekste sert satışların geldiğini gözlemlemiştik. Bu durumdan dolayı da öğlene kadar yanan sarı mum günün ikinci yarısında rengini kırmızıya terketmek durumunda kalmıştı.

Geçtiğimiz haftaki yorumlarımda da göreceğiniz üzere 1415 seviyesinden geçen 50 günlük ortalamaya kadar sarkan endeks, gün içinde Merkez Bankası Başkanı Sn. Kavcıoğlu’nun açıklamaları ve ihracat verilerindeki rekor artış sayesinde 1441’e kadar çıkış yaşamış, ardından gelen kar satışlarıyla günü 1428 seviyesinde, 10 günlük ortalamamızın üzerinde kapatmıştı. Hafta içinde seans öncesinde “Güne Başlarken”, gün sonunda ise “Z Raporu” adını verdiğim yorumlarımı telegram grubumda sizlerle paylaşıyorum. Grubuma yazımın sonundaki linkten ulaşabilirsiniz.

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA NE OLUR?

Gelelim malum sorunun yanıtına. Yazımın başlarında da sizlere aktardığım verilere ek olarak BIST100 endeksinde önümüzdeki haftanın tekrar 1450 seviyesine kadar yükselişini, hatta bu seviyenin kırılmasının ardından 1465’lik zirvenin tekrar test edilmesine varan bir süreci beraberinde getireceğini öngörüyorum. Bu düşünceme yön veren şey ise Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’nun dedikoduların son bulması adına yaptığı açıklamalar ve gelen ekonomik verilerin iyi olmasıdır. Mayıs ayı büyüme rakamı, ihracatta kırılan rekor, pandemi rakamlarının gün geçtikçe düşmesi, aşılamanın ise hızla artması bu düşüncemde beni destekleyen diğer unsurlardır. Bunun yanında bizim endeksimizde zaten bir “AL” sinyali alınmış durumda. Uzun zamandır uykuda olan bankacılık endeksimizde 7 Mayıs’ta Parabolik SAR indikatöründe gördüğümüz “AL” sinyali hala devam ediyor. Düşen kırılımı gerçekleşen XBANK endeksinde ichimoku bulutunun içinde bir miktar yatay görünüm söz konusu olsa da 1206 direncinin geçilmesi ile yüseklişin devamını bekliyorum. Endekste MACD, RSI gibi osilatörlerde pozitif görüntü hakim. BIST100’teki yükselişin bankacılık endeksi ile paralel olmasının da beklentilerimin arasında olduğunu belirtmek isterim.

YURT DIŞI ENDEKSLERİNDE DURUM NASIL?

ABD NASDAQ endeksi teknoloji hisselerinin etkisiyle haftayı %1,74’lük yükselişle tamamladı. Tekrar ichimoku bulutunun üzerine çıkan endekste haftanın başlangıcı nasıl gelecek merak konusu lakin bize yansımasının teknoloji hisseleri özelinde iyi olacağını düşünüyorum. XBLSM ve XUTEK endekslerinde yer alan hisse senetlerinde pazartesi bir hareket bekliyorum. Hisse bazındaki güncel durumlara göre değişecek bu hareketin hisseleri roketleyecek düzeyde olmadığını doğru anlaşılmak adına belirtmek isterim. Teknoloji hisselerindeki asıl çıkışın XBLSM endeksinde 904 puanın üzerine çıkıldığında yaşanacağını öngörüyorum.

S&P500’de yatay bir görünüm var bu aralar. Endeks kanal desteğini kırdı ve kaufman ortalamasını kendisine destek yapmış durumda. Kırılan kanal desteği artık direnç konumunda ve S&P500 endeksinde teknik verilere baktığımda hareketliliğin pazartesi günü de devam etme ihtimalinin yüksek olduğunu görüyorum.

Benim kendi portföyüm adına umutlandığım asıl nokta dünkü satışlarla 1,55 seviyesine gerileyen ABD 10 yıllık tahvil verileri oldu dostlarım. Bu satışların altın yatırımcısına özellikle ons yatırımcılarına olumlu yansıyacağını belirtmek istiyorum. Borsaya da olumlu yansıyacağını tahmin ettiğim bu durum, tüm dünyada yatırımcılar tarafından sıkı şekilde takip ediliyor.

AB ülkelerinde ise DAX, BEL20, PX1 ve UK100 endekslerinde sınırlı pozitif bir görünümle kapattık haftayı. İngiltere’de yatay bir görünüm var ama diğer ülkelerde yükseliş devam ediyor.

EMTIA ve DÖVİZDE SON DURUM

Dolar kuru Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın tv programında yaptığı “Merkez Bankası Başkanı ile görüştüm” açıklaması ve faizler konusundaki söylemlerinin yanlış anlaşılması sonrasında 8,57 TL direncini kırdı hafta içi. Tekrar bu seviyeye doğru bir gerileme görülmesi bekleniyordu ki ABD’de işsizlik verileri açıklandı ve iyi görüntü dolar endeksinin yükselişine, kurun ise 8,70 seviyesine çıkmasına neden oldu. Haftayı 8,64 seviyesinden kapatan dolarda önümüzdeki hafta yurt dışı verilerini takip ediyor olacağız. Kurdaki oynaklığı tetikleyecek herhangi bir gelişme yaşanmaz ise dolar endeksindeki gerileme nedeniyle kurun tekrar 8,57 seviyelerine geri çekildiğini görebiliriz.

Euro da dolara paralel bir görüntü sergiliyor değerli okurlarım. Aynı stabil çıkış euro tarafında da göze çarpıyor. Ekonomik veriler iyileşmeden de görüntü değişeceğe benzemiyor. Çünkü yüksek enflasyon ister istemez dövizin sığınılacak bir liman olma özelliğini korumasına neden oluyor.

Ons altın perşembe günü yaşadığı %2’lik kaybın yarısını dün geri iade etti. Tekrar kaufman üzerine çıkarak 1898 direncini geçtiğimiz hafta kırmış olsa da ons altın bu seviyenin üzerinde tutunamadı. Geçtiğimiz hafta gördüğümüz 1915 seviyesinin 10 yıllık tahvillerdeki büyük gerileme ile önümüzdeki hafta geçileceğini düşünüyorum. Gram altın yatırımcısının gözleri dolar endeksinde ve kurda olmalıdır. Dolar kurunun 1 Haziran’da yaptığı pik ile Ocak 2021’de gördüğü 540 TL’lik zirvesini tekrar gören gram altın, ons altının düşüşü nedeniyle bir miktar geri çekilme yaşadı. Kaufman ortalamasına tutunan gram altın, destek olarak 522 seviyesinde bir sonraki tarihi zirveye ulaşmak adına güç topluyor. Altın yatırımcılarının yüzleri gülüyor bu ara maşaAllah. Yükselişin ağustos ayına kadar devam etmesini bekliyorum.

Gümüş yatırımcıları da sevinçli. Ons gümüşte yatay süreç var ama gram gümüş geçtiği bir üst kanalda yürüyüşüne devam ediyor.

Tarım ve gıda emtiaları bir süredir düşüş eğiliminde. Bir kaç gündür bir kıpırdanma görülüyor ama yükseliş için yeterli ivmeler şuan için var denemez. Bir ara 760 seviyesini test eden buğday 650 puana kadar bir geri çekilme yaşadı ve küllerinden yeniden doğmaya hazırlanıyor. Dünyada bu kuraklık varken, hele hele gıda fiyatları da bu kadar yükseliyorken buğday emtiasında 1000 puana ulaşmanın uzun vadede mümkün olduğu görüşündeyim hala. Takip ettiğim pamuk ve kakaoda da benzer bir görüntü mevcut.

HİSSE SENETLERİNİZİ YORUMLUYORUM

Köşe yazılarımı, günlük yorumlarımı ve borsa kapanışlarında da Z Raporu olarak adlandırdığım kapanış analizlerimi yayınladığım t.me/emrecarkci adresinden siz de grubuma üye olabilir, yorumlarımı okuyabilir ve sesli sohbetlerime katılabilirsiniz. Bunun yanında bu yazının altına yazacağınız yorumlarla ve twitter.com/emrcrkc adresimden attığım tweetlere cevap yazarak teknik olarak değerlendirilmesini istediğiniz hisse senetlerini bana iletebilirsiniz.

Önümüzdeki haftanın verileri ışığında yorumlarımı sizlere aktaracağım yazımda tekrar görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın. Yorumlarınızı, değinmemi istediğiniz konuları, görüş ve isteklerinizi, varsa teknik analiz taleplerinizi bana aşağıdaki iletişim kanallarından da iletebilirsiniz değerli okurlarım.

EMRE ÇARKCI

t.me/emrcrkc

emrecarkci@gmail.com

tradingview.com/emrcrkc

SOSYAL MEDYA
instagram.com/emrcrkc

twittter.com/emrcrkc

facebook.com/emrcrkc

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Stork Tours Ankara
Haberin kalemi youtube

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL