Ekonomi Emre Çarkcı Yazarlarımız

“REUTERS’IN İKİ TAŞI VURDU DÖRT KUŞU”

PaylaşTweetlePaylaşPin0 PaylaşımlarYine bir spekülasyon, yine bir yabancı parmağı ve burnuma gelen pis kokular… Hatırlarsanız 24 Nisan 2021 tarihinde “Operasyonun Adı BANK OF” başlığı ile bir yazı kaleme almıştım değerli okurlarım…

“REUTERS’IN İKİ TAŞI VURDU DÖRT KUŞU”

Yine bir spekülasyon, yine bir yabancı parmağı ve burnuma gelen pis kokular…

Hatırlarsanız 24 Nisan 2021 tarihinde “Operasyonun Adı BANK OF” başlığı ile bir yazı kaleme almıştım değerli okurlarım. Okumayanlar varsa okumalarını şiddetle tavsiye ederim. O yazımda açıkça borsamız üzerinden ekonomimize, emeklerimize ve yatırımcımızın algısına açıkça operasyon çekildiğini yazmıştım. İşte aynı operasyonun bir benzerinin 25 Mayıs Salı günü yaşanan borsamızdaki sert düşüşte yapıldığını düşünüyorum. Bu kez “Operasyonun Adı Reuters”

Reuters ajansından Türkiye için yapılan haberlerin kimler tarafından alıntılanarak haberleştirildiğini gördüğünüzde zaten herşeyin farkına varıyor, bir fikir sahibi oluyorsunuz. Lakin olayın derinlerine inmek, gelişmelerle desteklemek en doğrusu olacaktır. Zira bunun yapılmaması durumunda konuya ideolojik yaklaşılacak ve olayın siyasi bakış açısıyla başka bir mecraya sapmasına neden olunacaktır. Üzerinde durulması gereken şey Türkiye’dir. Ne sağ, ne sol, nede farklı bir kamplaşmışlığın tam bağımsız ve demokratik Türkiye ülkümüzün önüne geçmesine izin vermeden konuyu ele aldığımızda operasyonun ne derece büyük olduğunu, “hadi canım bu kadar mı?” dedirtecek kadar nüanslara müdahale edilerek nerelere nüfuz ettiklerini gözlemliyor olacağız.

ŞİMDİ DÖNELİM 25 MAYIS 2021 TARİHİNE

O gün ekonomik ve siyasi gündemde ne vardı değerli dostlarım hep beraber hatırlayalım.

– TBMM Başkanı islamofobi sempozyumuna katıldı. Dışişleri Bakanı aynı sempozyumda konuşma yaptı.

–  Siyasi partilerin geleneksel salı günü gerçekleştirdikleri meclis grup konuşmaları yapıldı.

–  TBMM’de HSK üyeleri seçildi.

–  Tarım ve Orman Bakanı bir etkinliğe katıldı.

– Hazine ve Maliye Bakanlığı 1 yıl ve 7 yıl vadeli devlet tahvillerinin ihraç ihalelerini gerçekleştirdi.

–  TCMB mayıs ayına ait istatistikleri, reel kesim güven endeksi ve imalat sanayi kapasite kullanım oranlarını açıkladı.

–  TÜİK mayıs ayı sektörel güven endekslerini açıkladı.

Türkiye’de bunlar yaşanırken;

–  AB’de liderler zirvesi vardı ve rutin konuların dışında Türkiye’yi karıştıracak herhangi bir gelişme yoktu.

–  ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail ve Filistin’de ziyaretler gerçekleştirdi ama borsanın çökmesine neden olacak bir mesaj vermedi.

–  Polonya Başbakan Yardımcısı Piotr Glinski bir müzeye ziyaret gerçekleştirdi.

Polonya’lı liderler zaten Türkiye’den aldıkları SİHA ve ekipmanları nedeniyle ağızları beş karış havada geziyorlar. Dünyanın gıpta ettiği, operasyonel gücü inanılmaz olan savunma sanayi ekipmanlarını ülkelerine kazandırmanın sevinciyle ve Türkiye ile kurdukları yakın ilişki sebebiyle siyasi kriz çıkaracak durumları yok. Kaldı ki Polonya’nın Türkiye’de kriz çıkaracak kadar dünya siyaset arenasında bir ağırlığı da mevcut değil. AB ve ABD’de yer alan haberlerde tıpkı Türkiye’deki gelişmelerdeki gibi herhangi bir sorun gözükmediğine göre ne olduda borsamızda var olan negatif görüntü krize dönüştü dostlar?

TEKNİK ANALİZ HER DERDİN DEVASI

Sorunun cevabı aslında teknik verilerle kolayca açıklanabiliyor. Lakin iş komplo teorileri üretmeye, sonuç üzerinden bazı çevrelerin prim yapmalarını sağlamaya geldiğinde özellikle yabancı medya kuruluşları ve onların Türkiye’deki tetikçileri hemen kalemi ellerine alıp başlıyorlar algı operasyonuna.

Teknik analiz konusunda uzmanlaşmış olan bir çok ekonomi uzmanı ile beraber 24 Mayıs 2021 tarihindeki seans kapanışında verilerin “SAT” sinyaline dönüştüğünü ve 25 Mayıs Salı günü gerçekleşecek seansta negatif seyir beklediğimi t.me/emrecarkci Telegram grubumda yazmış, gün içinde de Twitter @emrcrkc hesabımdan satışların derinleşmesi durumunda dikkatli olunması yönünde gerekli uyarıları yapmıştım. 1422 desteğine kadar düşüş beklediğim ve operasyona kadar bu seviyeyi kendisine destek yapmış olan endeks, sosyal medyadaki trollerin erken seçim saçmalıklarına yenik düştü ve desteğin altına sarkan seviye ile satışlar paniğe yol açarak hızlandı.

ERKEN SEÇİM BAHANE KARIŞIKLIK ŞAHANE

Paniğe yol açan haberlerin ilk çıkış kaynağı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısında dile getirdiği erken seçim çağrısını haberleştiren ve sosyal medyada erken seçim olacak algısı yaratan troller oldu elbette. Bu trollerin kimler tarafından beslendiği konumuz olmamakla beraber yabancı parmağının yadsınamayacak düzeyde olduğunu seans sonu Reuters’ı alıntılayan haber sitelerine baktığımızda çok rahat göreceğiz. Biz içimizde kilit tutmayan kapıyla değil kimler tarafından o kapının kilidine ayar çekildiği ile ilgilenelim.

Türkiye’de haftalardır muhalif çevreler ve liderler tarafından zikredilen ve konjonktür nedeniyle anlaşılır olan erken seçim talepleri, iç konumuzdur ve dile getirilmesi doğaldır. Bunun yanında Cumhurbaşkanımız ve Cumhur İttifakı üyesi MHP’li siyasiler tarafından defaatle erken seçimin söz konusu olmadığını, seçimlerin 2023 yılının haziran ayında yapılacağını zikrettiklerini biliyoruz. Zaten erken seçim talepleri bugünün konusu değil. Pandeminin başından beri Millet İttifakı tarafından zikredilen bir konu olduğundan sanki yeniymiş ve ilk kez erken seçim isteniyormuş gibi pompalanması da saçma.

REUTERS’IN İKİ TAŞI VURDU DÖRT KUŞU

Amaç farklı” elbette dostlarım. Reuters, yönettiği algı operasyonu sayesinde attığı ilk taşla iki şeyi birden başardı. Hem günden güne yükselen yabancı yatırımcı sayısını baltalayarak sanki bir kaos ortamı varmış havası yaratmayı ve Borsa İstanbul’a girmeyi planlayan yeni yabancı yatırımcıları ürkütmeyi başardı hem de içerideki herşeye rağmen Borsa İstanbul’da kalmaya devam eden bazı fonların düşük maliyetle senet toplamalarını sağladı.

Reuters’ın attığı ikinci taş, borsanın düşüşünü Cumhurbaşkanı adayı olmaya hazırlanan Kemal Kılıçdaroğlu’nun erken seçim talebine bağlaması ve Kılıçdroğlu’nun kitleleri peşinden sürüklediği algısına yol açması açısından önemliydi. Bu algı öyle pompalanıyordu ki muhalif haber kanallarının ve haber sitelerinin Ana Muhalefet Lideri Kılıçdaroğlu’nun yıllardır süregelen seçim yenilgilerinden ve anketlerde CHP’nin %’25’i geçemeyen oy oranlarından habersizmişçesine Reuters’i alıntılmalarını ve ücretsiz reklam yapmalarını sağlıyordu. Sizce de bu operasyon tam bir ballı kaymaklı ekmek değil mi?

Aynı Reuters’i Karadeniz’de dogalgaz bulundu haberlerini bir kaç devlet yetkilisine dayandırarak Ağustos 2020 tarihinde enerji hisselerini speküle ederken de gördük. Haber Reuters’te yapılana kadar tartışma programları dahil hiçbir mecrada dile getirilmemişti. Enerji hisseleri haberin yayılmasıyla beraber tavan serileri yapıyor ve kim bilir kimlerin nemalanmaları sağlanıyordu.

Değerli okurlarım;

Ben, belirli bir gerçeği ve bu gerçeğin görmezden gelinerek yapılmaya çalışılan işte var olduğunu gördüğüm hileli tarafları ortaya çıkarmaya çalışıyorum. Gün sonunda hepimiz aynı gemideyiz. Borsamıza çekilen operasyonda sadece AKParti’li veya muhalif seçmen zarar görmeyecek. Ekonomimiz ve borsamız üzerinde yaratılan olumsuz algılardan tek bir zümre değil tüm ülke yatırımcıları beraberce zarar göreceğiz. Bunu ne AKParti’yi savunduğum için ne de farklı bir siyasi saikle yapıyor değilim. Lakin ülkeme duyduğum aşk, kendi adıma varoluş sebebimi inkar etmemek ve dilsiz şeytan olmamak adına bu gerçekleri kaleme almak zorunda hissettim kendimi.

Gerçekler sadece matematik, teknik veriler veya grafiklerden ibaret değil. “Borsa ne olur, hisse senedi düşecek mi, dolar ne oldu, altın nereye gidiyor?” sorularına her zaman cevap ararız. Lakin gözden kaçan, satır aralarında var olan gerçekleri de düşünmeli ve kafa yormalıyız görüşündeyim.

Yazımın son kısmında bile olsa endeks döviz ve emtialarla ilgili bir kaç satır bilgi vererek bu hafta da beklentinizi boşa çıkarmak istemiyorum.

BIST100 ENDEKSİ KRİTİK SEVİYEDE

Cuma seansında 50 günlük hareketli ortalamanın üzerinde gerçekleşen kapanış Pazartesi günü alımların artması ile 1428 direncine doğru bizleri sürükleyecektir.

SORU : 1428 direnci kırılabilecek mi?

CEVAP : Ortalamalardan 50 günlük hareketli ortalamayı ve Kaufman Hareketli Ortalaması’nı takip ettiğimi biliyorsunuz. 50 günlük ortalamanın üzerinde gelen kapanış olumlu lakin unutulmamalıdır ki, 26 Mayıs tarihinde de 50 günlük ortalama üzerinde kapanış gerçekleşmiş olmasına rağmen bir sonraki gün konjoktürel geri çekilme yaşanmıştı. Pazartesi günü BIST100’de gerçekleşecek bir yükseliş sonrasında göstergeler daha da olumlu olacaktır.

SORU : 25 Mayıs gününden bu güne kadar oluşan kayıpları telafi edebilecek miyiz?

CEVAP : 1428 direncinin kırılması ve bu yatay sürecin artık daha yukarılara evrilmesi sayesinde özellikle bankacılık endeksindeki ve sanayi sektöründeki alımların öncülüğünde 1500’lü seviyelerin Haziran 2021 itibariyle Borsa İstanbul’da geleceğini temkinli bir şekilde umut ediyorum.

DOLAR MI EMTİA MI?

Bana en çok gelen sorulardan biriside bu. Bu sorunun cevabını iki seçenekten birinin tercih edilmesi şeklinde değil “her ikisinin de yer aldığı bir sepete sahip olmanız daha verimli olur.” şeklinde veriyorum. Sadece döviz, sadece emtia veya sadece hisse senedini içeren bir portföyün bunların hepsinin belirli oranlarda yer aldığı bir portföye oranla daha çok risk barındırdığını, riskin bölünmesinden yana olduğumu bir kez daha belirtmek isterim.

Minimum riskin “azıcık aşım dertsiz başım” anlamına geldiğini söyleyebiliriz elbette. Lakin burada odaklanmamız gereken şey aşın azlığının kötü olduğu değil, ağrısız başa sahip olmasının daha iyi olduğu gerçeğidir. Risk oranı karşılaştırıldığında fazla risk alan yatırımcının hem daha çok baş ağırısı çektiğini hem de total kazanca bakıldığında alınan yüksek risk sayesinde az kazanan yatırımcı ile benzer kazanca sahip olduğunu düşünürsek risksiz yatırımın veya bir başka deyişle riski bölünen bir yatırımın her daim sağlığımıza ve sağlıklı bir kazanç elde etmemize katkı sağladığını söyleyebiliriz.

BORSA ISTANBUL’DA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN LİDERLERİ

HACİM : YKBNK, GARAN, KARSN, TSKB

YÜKSELİŞ : TUCLK, CANTE, YAYLA, BASCM

DÜŞÜŞ : KUTPO, DERHL, ISGSY, METUR

VOLALİTE : AYES, MERCN, VKING, MERIT

10.000 TL BU HAFTA NE OLDU?

Borsa (BIST100) : 9.795 TL

Dolar : 10.166 TL

Altın (Gr Altın) : 10.288 TL

HİSSE SENETLERİNİZİ YORUMLUYORUM

Köşe yazılarımı, günlük yorumlarımı ve borsa kapanışlarında da Z Raporu olarak adlandırdığım kapanış analizlerimi yayınladığım t.me/emrecarkci adresinden siz de grubuma üye olabilir, yorumlarımı okuyabilir ve sesli sohbetlerime katılabilirsiniz. Bunun yanında bu yazının altına yazacağınız yorumlarla ve twitter.com/emrcrkc adresimden attığım tweetlere cevap yazarak teknik olarak değerlendirilmesini istediğiniz hisse senetlerini bana iletebilirsiniz.

Önümüzdeki haftanın verileri ışığında yorumlarımı sizlere aktaracağım yazımda tekrar görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın. Yorumlarınızı, değinmemi istediğiniz konuları, görüş ve isteklerinizi, varsa teknik analiz taleplerinizi bana aşağıdaki iletişim kanallarından da iletebilirsiniz değerli okurlarım.

EMRE ÇARKCI

t.me/emrcrkc

emrecarkci@gmail.com

tradingview.com/emrcrkc

SOSYAL MEDYA


instagram.com/emrcrkc

twittter.com/emrcrkc

facebook.com/emrcrkc

YORUMLAR (4)

  1. Ekrem özcan diyorki:

    Elinize sağlık doğru bilgi verdiniz.Ha iranda borsada yukarı gideceğini düşünüuorum.Algı ile iş yapmaya ve Türkiyeye zarar vermeye çalışanlar boşa çıkacak.

Stork Tours Ankara
Haberin kalemi youtube

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL