Murat Pehlivanoğlu Teknoloji

“Köy Kahvelerinden Konuşma Odalarına”

PaylaşTweetlePaylaşPin0 PaylaşımlarKöy Kahvelerinden Konuşma Odalarına   Yeni medyanın sesli hale dönüşmesi Twitter ve Clubhouse’da oluşan sesli iletişim kanalları yeniden bir araya gelme imkanımızı doğurduğu kanaatindeyim. Yazılı ve karşımızda doğrudan birinin..

“Köy Kahvelerinden Konuşma Odalarına”

Köy Kahvelerinden Konuşma Odalarına

 

Yeni medyanın sesli hale dönüşmesi Twitter ve Clubhouse’da oluşan sesli iletişim kanalları yeniden bir araya gelme imkanımızı doğurduğu kanaatindeyim.

Yazılı ve karşımızda doğrudan birinin olduğunu bilmediğimiz ortamlarda daha sert söylemlerimiz olabilirken sesli ve doğrudan muhatabımızla karşı karşıya olduğumuz noktalarda daha yumuşak ve anlayışlı olabiliyoruz.

Yani şöyle düşünebiliriz, Tweet atarken / Facebook içeriği girerken evin balkonunda karşımızda kimse yokken komşuyu eleştirme sertliğine sahip olabiliyoruz.

Clubhouse’da aynı komşuyla kapıda karşılaşınca selamlaşmak ve daha ılımlı konuşmak zorunluluğu ile hareket ediyoruz. Çünkü insanlar aslında birbirlerine karşı o kadar acımasız değilken yalnız başına kaldıklarında sert ve acımasız olabiliyor. Aslında her birimizin diğeri dinlemeye ihtiyacı var. Daha önce insanları kıraathanelerde kendine benzemeyenle aynı ortamda konuşabilen insan mahallesinin ötekini kabullenip onu anlama imkanı yakalama şansına erişebiliyordu. Algoritma kendi mahallemizin bize en çok benzeyenleri ile bizi kendi motivasyonumuza oldukça hapsederken konuşma odaları yeniden bir araya gelmek için yeni medyanın yeni alternatifi.

Ayrıca dezenformasyon ile karşılaşma ihtimalini de azaltan ortamlar bu mecralarda oluştu. Çünkü yumurta kafa dahi olsa doğrudan bir muhatap ile karşı karşıya olmak insanlar için oldukça önemli. Yine yeni medyanın en meşhur sancısı olan yankı odalarından çıkma ve ötekini dinleme ihtimalini de bu ortamlarda bulmak mümkün olacak.

 

Şimdi siyaset ile ilgilenen büyüklerimizin o meşhur hep dinlediğimiz hikayeleri vardı, “Biz bu partiyi köy kahvelerinde kurduk buraya getirdik” evet şimdi köy kahveleri bu konuşma odalarıdır. İdeolojik saiklerden beslenen arkadaşların bu trendleri kaçırmaması gerekir. Kendisini iyi anlatıp, tepkilerle karşılaşabilmesi için deneyimleme fırsatı yakalarken ötekini dinlemeyi öğrenmek için yeni bir kas geliştirici olarak görülmelidir.

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Stork Tours Ankara
Haberin kalemi youtube

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL