Ekonomi Emre Çarkcı Yazarlarımız

BORSA ve ALTIN CAN, GERİSİ HEYECAN

PaylaşTweetlePaylaşPin0 PaylaşımlarBayram döneminde verdiğim bir haftalık aranın ardından tekrar sizlerle beraberim değerli okurlarım. Geçmiş bayramınız mübarek olsun. Geçen bu sürede 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını da idrak..

BORSA ve ALTIN CAN, GERİSİ HEYECAN

Bayram döneminde verdiğim bir haftalık aranın ardından tekrar sizlerle beraberim değerli okurlarım. Geçmiş bayramınız mübarek olsun. Geçen bu sürede 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını da idrak ettik. Kutlu olsun hepimize. Ülkemiz adına hayırlara vesile olsun tüm bayramlarımız. Sıkıntılı geçen bu pandemi döneminden hepimiz adına bir an evvel kurtulmayı diliyorum Rabb’imden.

Son yazımı yazdığım 8 Mayıs 2021 tarihinden bu yana iki hafta geçti. Altı tam, bir de yarım olmak üzere toplam yedi seansı geride bıraktık. 7 Mayıs’ta 1441 olarak gerçekleşen kapanış seviyemiz o günden dünkü kapanışa kadar sadece %0,73’lük bir gelişme gösterebilmiş. Mayıs ayının ilk haftasında sık sık sorduğumuz “acaba 1422 direnci kırılacak mı?” sorusu şuan yerini “acaba 1462 direnci kırılacak mı?” sorusuna bırakmış durumda. BIST100 endeksinde teknik verilere bakıldığında güzel seviyelerde olduğumuzu görebiliyoruz. Sadece biraz ağır ilerleyen, yatırımcıların canının sıkıldığı günler bu günler. Hacimdeki rakamların bir düşüp bir yükseldiği bu günlerde dip görmüş hisselerde pozisyon alabilenler sürecin sonundaki çıkışla beraber güzel kazançlar elde edebileceklerdir düşüncesindeyim. Çin Hükumeti’nin kripto paraya getirdiği kısıtlamanın ardından düşüşler yaşanan bitcoin ve alt coinlerden kaçan yatırımcının da borsamıza geri dönmesi, yabancı yatırımcının günden güne artırdığı portföyü sayesinde daha da artacak hacimlerle Haziran ayının güzel geçeceği tahminimde bir değişiklik yok dostlar.

YABANCI GİRİŞİ OCAKTAN BERİ EN UZUN SERİSİNİ YAKALADI

Ülkemizde son üç haftada 355 milyon dolar yatırımcı girişi gerçekleşti. Bu sayede ocak ayından sonraki en uzun yabancı giriş serisini yakalamış olduk. En son Kasım-Ocak aralığında art arda on hafta net yatırımcı girişi gerçekleşmişti. Geçen hafta yabancılar 51 milyon dolarlık hisse senedi satın aldılar. 2020 yılında 4,7 milyar dolarlık toplam hisse senedi satan yabancılar bu yıl başından bu güne kadar 1,17 milyar dolarlık hisse senedi sattılar. Yabancı yatırımcının geri dönüşündeki bariz artış sevindirse de yatırımcının hala ürkek olduğu da gözlerden kaçmıyor değerli okurlarım. Aslında yabancı yatırımcı için şuan borsamız yağlı ballı börek durumunda. BIST’ten kaçarak çıktıkları dönemde dolar kuru 7,27 civarındaydı. O günlerde ellerindeki hisseleri satıp dolar alarak beklemeye geçenler şuan ellerindeki doları satıp tekrar borsaya yatırım yapsalar hisselerin durumu ortada ve katmerli kar elde etmemeleri için hiçbir sebep yok.

ENFLASYONLA MÜCADELE TÜM DEVLETLERİN İLK GÜNDEMİ

2020 Şubat ayında tanıştığımız Covid-19 pandemisi sonrasında tüm dünya ülkelerinin ekonomilerinde meydana gelen enkaza dair veriler yeni yeni ortaya çıkıyor. ABD rekor enflasyon açıklarken Almanya’da %1,9 beklenen enflasyon verisi %2 olarak açıklandı. İngiltere ekonomisi 2021’in ilk çeyreğinde %1,5, geçen yıla göre ise %6,1 küçüldü. ABD tarafında dolar endeksinin daha fazla düşmemesi ve doların gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında değer kaybetmemesi için yoğun çaba var. Ekonomi kurmayları düşük faiz oranlarının uzun süre daha düşük kalacağını söylüyorlar. Bu gelişmeler sonrasında 8,50 bandını zorlayan dolar kuru bir süre daha 8,13 – 8,30 arasında gidip gelecek gibi duruyor. ABD’de yüksek gelen enflasyon verileri ile beraber 10 yıllık tahvil faizleri de yükseldi. Ramazan Bayramı haftasında yeniden görülen 1,70’lik seviyeler iç piyasa da korkuya yol açsa da uzun sürmeyen yükseliş ile gerginlik yerini bir süre daha sükunete bırakmış gibi görünüyor. Aynı dönemde VIX korku endeksi de 19’lu seviyelerden 28’li seviyelere kadar artış göstermişti.

EKONOMİK VERİLER İYİYE GİDİYOR

TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre mart ayında dış ticaret açığımız 2020 Mart’a göre %14,9 azalarak 5,46 milyar dolardan 4,65 milyar dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranında da kayda değer bir yükseliş söz konusu. 2020 mart ayında ihracatımız %70,9 oranında ithalatı karşılarken bu oran 2021 mart ayında %80,3’e yükseldi. Vaka sayılarının bayram dönemindeki tam kapanma sayesinde büyük oranda düşüşe geçmesi, Sputnik ve Sinovac aşılarının ülkemizde üretilmesi için lisans sözleşmelerinin imzalanması, Biontech aşısının tedarikindeki belirsizliğin ortadan kalkması sonrasındaki aşılamada varılacak hız da hesaba katıldığında yasakların yerini daha kontrollü bir serbestliğe bırakacağını söylemek mümkün hale geldi. Bu da ekonomide gün geçtikçe daha güzel veriler alacağımızı gösteriyor.

ALTIN DİĞER EMTİALARDAN POZİTİF AYRIŞIYOR

GRAM ALTIN 540 seviyesinden düştüğü 9 Kasım 2020 tarihinden bugüne en yüksek seviyeyi gördü değerli okurlarım. 19 Mayıs’ta gün içinde 512 TL seviyesine çıkan gram altın günü 509 direncinin altında kapatmıştı. Yaklaşık 3 gündür 509 direncini sürekli test eden gram altında dolar kuru ve ons yükselişi sürdüğü müddetçe yükseliş devam edecektir. 509 TL üzerinde kalıcı olunması durumunda yeni hedefimiz bir önceki zirvemiz olan 540 TL olacak. GRAM GÜMÜŞ ise altının aksine bir kaç seanstır düşüşte. Düşüşün ons gümüşde yaşanan satışlar ve dolar endeksindeki düşüş nedeniyle olduğunu söyleyebiliriz. Altın dışındaki tüm emtialarda bir süredir derin realizasyonlar söz konusu oldu dostlarım. Platin, paladium, pamuk, buğday, kakao ve diğerleri altın karşısında bir süredir eziliyorlar. Takip edildiğinde güzel kazançları tüm emtialardan elde etmek mümkün ama geçmişten günümüze baktığımda hem borsa hem de altın yatırımcılığının iyi fiyatlardan yapıldığında insanı arkasına yaslandırıp kahvesini keyifle içirdiği gerçeğini de görmezden gelemiyorum. Bana göre “borsa ve altın can, gerisi heyecandır”

KRİPTO PARA PİYASASINDA KORKU GİDEREK BÜYÜYOR

Çin Hükumeti’nin finans kurumlarına kripto para yasağı getirmesi kripto para fiyatları üzerinde büyük baskı yapmıştı hatırlarsınız. Bitcoin bu baskı sebebiyle 30 bin dolar seviyesine kadar gerilemişti. Kripto paraya olan karşı duruşlarını öylesine güzel ve anlamlı gerekçelerle anlatıyorlar ki söylemleriyle geleceğin para biriminin kripto paralar olduğu yönünde açıklamalar yapan kripto kafalılara adeta gol atıyorlar. Bu kripto kafalılar çok biliyorda Çin Hükumeti yetkilileri bunlardan daha mı kıt beyinli diye düşünmeden edemiyor insan.

Çin’den gelen açıklamanın anlaşılırlığına, sadeliğine ve haklılığına bakar mısınız?

Son dönemde krito para birimleri sert biçimde yükselip/düşmekte ve spekülatif işlemler artmaktadır. Bu durum, bireylerin varlıklarını ve güvenliğini tehdit ettiği gibi normal ekonomik – finansal işleyişe de zarar vermektedir. Kripto para işlemleri riskli olup sanal para birimleri gerçek değerle desteklenmemekte, fiyatlar kolayca manipüle edildiği gibi işlem kontratları Çin yasalarınca koruma altına alınmamıştır.”

Bu açıklamanın bir benzeri Türk Hükumeti tarafından da yapılmalı kanaatindeyim. Zira bu açıklamalar yapılmadığı müddetçe borsaya zengin olmak hayaliyle gelerek parasının büyük bölümünü kaybeden, kaybettiği parayı yerine geri koymak amacıyla şansını bir de kripto para piyasasında deneyen yatırımcılar çok büyük emeklerle elde ettikleri birikimlerini kaybedecekler. Siz siz olun devlet tarafından hiçbir garantisi bulunmayan yatırım araçlarına yönelmeyin değerli okurlarım. Bizler inancımız gereği zengin olmanın tamamen nasip olduğunu bilen insanlarız. Bilinçsizce, garantisi olmayan yatırım araçlarına yönelmek yerine paramızın enflasyon karşısında değerini kaybetmeyeceği araçlara yatırım yaparak daha garantici olmak durumundayız. Bunu hem kendi adımıza hemde geleceklerinden sorumlu olduğumuz aile bireylerimiz adına yapmalıyız düşüncesindeyim.

BORSADA HANGİ SEKTÖRE YATIRIM YAPALIM?

Borsamızda sizlerin de bildiği üzere Mart 2020 pandemi düşüşünden bu yana tüm sektölerde bir ralli gerçekleşmiş, bu ralli 2021 yıl başından itibaren kimi sektölerde ocak, kimisinde şubat ve mart aylarında yerini düşüş trendine bırakmıştı. XMANA dışındaki tüm sektörler bellerini henüz doğrultmuş ve eski zirvelerini yakalayabilmiş değiller. Özellikle BIST100 endeksindeki belirsizliğin de etkisinin büyük olduğu sektör endekslerindeki yükseliş, yabancı girişindeki artış ile beraber ivmesini daha da artıracaktır düşüncesindeyim. Şuan emtialara rağbet olmasından dolayı madencilik sektöründe bir ralli söz konusu. Bunun yanında vakalardaki azalış, aşılarla ilgili peşpeşe müjdeler gelmesi gibi haberler ulaştırma sektörüne adeta can verdi. Kimya ve sanayi endekslerindeki düşen kırılımı yatay sürece evrilse de bu kırılımlar ilerisi için ümit verici. XMANA, HRC fiyatlarındaki satışlarla EREGL ve KRDMD öncülüğünde düşüşte. Fakat demir çelik fiyatlarının çok düşmeye niyetli olmaması sektörel yükselişin devamını beraberinde getirebilir. İnşaat sektörü endeksindeki düşen kırılımı da buna işaret ediyor. Holding, tekstil, gıda, turizm, elektrik, kağıt, gayri menkul, bilişim, teknoloji sektörleri henüz uykudalar.

Peki bankacılık? Biliyorsunuz her borsa yorumumda belirtiyorum. Eğer borsamızda yeniden bir ralliden söz edeceksek, bu bankacılık endeksine gelen yatırımlar öncülüğünde olacaktır. Endeks grafiğinde düşen kırılımı gerçekleşmiş durumda. Yabancı sayısındaki artış da bankacılık sektöründeki hisse senetlerinin yabancı yatırımcı portföyünde yer almaya başladığı anlamı taşıyor. Tek bir haber, “Halkbank davasının olumlu sonuçlanması” hem sektörü hem de borsamızı uçurmaya yetecektir. Umarım ABD yargı makamları tamamen siyasi bu davayı bir an evvel olumlu şekilde sonuçlandırırlar.

BORSA ISTANBUL’DA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN LİDERLERİ

HACİM : GARAN, YKBNK, KARSN, GSRAY

YÜKSELİŞ : FENER, JANTS, SELGD, SONME

DÜŞÜŞ : IHGZT, BJKAS, MMCAS, CASA

VOLALİTE : LUKSK, SELGD, SAYAS, BJKAS

HİSSE SENETLERİNİZİ YORUMLUYORUM

Yakın zamanda Telegram ortamında bir kanal açtım değerli okurlarım. Yazılarımı, günlük yorumlarımı ve borsa kapanışlarında da Z Raporu olarak adlandırdığım kapanış analizlerimi kanalımda yayınlıyorum. t.me/emrecarkci adresinden siz de kanalıma abone olabilir ve yorumlarımı okuyabilirsiniz. Bunun yanında bu yazının altına yazacağınız yorumlarla ve twitter.com/emrcrkc adresimden attığım tweetlere cevap yazarak teknik olarak değerlendirilmesini istediğiniz hisse senetlerini bana iletebilirsiniz. 

Önümüzdeki haftanın verileri ışığında yorumlarımı sizlere aktaracağım yazımda tekrar görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın. Yorumlarınızı, değinmemi istediğiniz konuları, görüş ve isteklerinizi, varsa teknik analiz taleplerinizi bana aşağıdaki iletişim kanallarından iletebilirsiniz değerli okurlarım.

EMRE ÇARKCI

t.me/emrcrkc

emrecarkci@gmail.com

tradingview.com/emrcrkc

SOSYAL MEDYA

instagram.com/emrcrkc

twittter.com/emrcrkc

facebook.com/emrcrkc

YORUMLAR (1)

  1. Mehmetkanat diyorki:

    Emre bey, değerli yazılarınız bizlere borsa stratejisi anlamında çok şey katıyor.
    Tebrik ederim.

Stork Tours Ankara
Haberin kalemi youtube

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL