Bora Gerçek Yazarlarımız

Bora Gerçek ile Gizemli Yolculuk Başlıyor

PaylaşTweetlePaylaşPin0 PaylaşımlarGİZEMLİ YOL Bölüm 1 : ‘’ KENDİNİ BUL ‘’ Merhaba sevgili okuyucu, Bu köşede bundan sonra hayat, yaşam, beklentiler ve umutlarımızla ilgili yani kısacası insanı insan yapan unsurlar hakkında..

Bora Gerçek ile Gizemli Yolculuk Başlıyor

GİZEMLİ YOL

Bölüm 1 : ‘’ KENDİNİ BUL ‘’

Merhaba sevgili okuyucu,

Bu köşede bundan sonra hayat, yaşam, beklentiler ve umutlarımızla ilgili yani kısacası insanı insan yapan unsurlar hakkında yazacağım. Bu yazıyı sonuna kadar oku, çünkü bu yazı sana gizemli yolun ve kendini arayıp bulmakta kılavuz olacak.

Tarih boyunca ‘’ HAYAT’’ insanlığın üzerinde kafa yorduğu en büyük felsefe konusu olmuştur. Sokrates’ten Montaigne, Schopenhauer’dan Tolstoy’a. Hayat ve yaşam üzerine birçok felsefeci farklı yorumlarda bulunmuş ve kendilerince yaşadıkları döneme göre birçok farklı sonuca ulaşmıştır. Dünya var olduğundan beri insanoğlu kendine hep şu soruyu sormuş. ‘’ BEN NİÇİN VARIM’’

Huzur, mutluluk, yaşam, var olmak vb. sorulara sadece felsefeciler değil birçok din adamı da cevap aradı. Thomas More ve Luther bu arayışın batıdaki temsilcileri olurken, doğuda Hint felsefesi olan Vedanta, Çin felsefesi olan Taoizm ve Budizm hep aynı şeyi yani mutlu olmayı ve hayatı anlamlandırmaya çalıştı. Budistler için hayatta ulaşılması gereken tek şey vardı, ‘’Nirvana’’ sonsuz mutluluk ve huzur. İnsan bu dünyada bunu amaçlamalıydı yani sonsuz huzur ve mutluluğa erişmek, sonsuzlukta yok olmak.

İslam tasavvufunda hayatın anlamı aşka ulaşmaktı, yani kendi içinde yaratanı bulmak. İnsanoğlu yaşamı boyunca şeytani unsurlar dediğimiz, gıyap, maskaralık, tamahkârlık, öfke, cimrilik, cehalet, kibir, haset, adavetten ruhunu arındırmalı dünya nimetlerini bir kenara bırakarak ruhunu en saf haline getirmeliydi. İslam tasavvufunca insan bu saf ruhla her şeyin tek yaratıcısı olan ve varoluşun kaynağı olan yaratıcıya ulaşmalıydı. İnsanoğlu ancak böyle mutlu olabilirdi.

Yunus Emre şiirlerinde bu aşkı şöyle özetliyor;

Ne varlığa sevinirim,

Ne yokluğa yerinirim.

Aşkın ile avunurum,

Bana seni gerek seni.

Yunus Emre ve birçok Anadolu Sofi’sinin bu dünyada tek bir hedefi vardı. Sonsuz mutluluğa ulaşmak yani yaratanı bulmak. Onlara göre hayat gayesinin ve mutluluk pınarının tek kaynağı vardı o da yaratan.

Evet, sevgili okuyucu senin gayen ne? Çağdaş dünya yapısı denilen bu dünyada inanılmaz bir koşuşturmanın içinde sürüklenirken, birçok gereksiz sorumluluk omuzlarında yükken, bir dakika bile kenara çekilip hayatı gözlemleyemezken sen nasıl bulacaksın mutluluğu.

Hazırlan bu gizemli yolculuğa beraber çıkıyoruz.

Sizce kendimize sormamız gereken ilk soru nedir? Evet, arkadaşlar bu sihirli soru ‘’ BEN KİMİM ‘’

Birçok kişinin cevabını bilmediği muhteşem soru. Hadi gelin soruları çoğaltalım. Ben ne istiyorum? Ben mutlu muyum? Hayallerimi ve arzularımı gerçekleştirebiliyor muyum? Kendimi gerçekten tanıyor muyum? Evet, sevgili okuyucu Yunus Emre yıllarca kendini aradı ve sen daha yola bile çıkmadın.

Hazırlan sevgili okuyucu. Kendimizi aramaya çıkıyoruz. Bazen Thomas More ütopyasındaki adaya bazen de Yunus Emre’nin gezdiği ovalara gideceğiz. Hacı Bektaş’ın dört kapısından geçip Şems’in sofrasın da sohbete oturacağız.

Farkında mısın sevgili okuyucu yola çıkmak için artık hazırsın. İki ay sürecek yolculuğumuzun yolluğunu haftaya yine bu köşemizde hazırlayacağız. Yolluğumuza İlk ‘’sabrı’’ koyacağım.

Sevgili okuyucu sana söz, seninle birlikte seni bulacağız.

Yol Arkadaşın

Bora GERÇEK

YORUMLAR (3)

  1. Melek diyorki:

    Yüreğinize sağlık okurken gerçekten kendime sormam gereken sorular olduğunu farkettim . Haftaya devamını sabırsızlıkla bekliyorum .

Stork Tours Ankara
Haberin kalemi youtube

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL