Ekonomi Emre Çarkcı Yazarlarımız

BIST100’de zirve yolculuğu başladı mı?

PaylaşTweetlePaylaşPin0 PaylaşımlarMerkez Bankası’nın mayıs ayı toplantısından sabit faiz politikasına devam kararı çıktı değerli okurlarım. Sıkı para politikasının devamını işaret eden bu karar sonrasında sınırlı da olsa kurda yaşanan düşüş, bana..

BIST100’de zirve yolculuğu başladı mı?

Merkez Bankası’nın mayıs ayı toplantısından sabit faiz politikasına devam kararı çıktı değerli okurlarım. Sıkı para politikasının devamını işaret eden bu karar sonrasında sınırlı da olsa kurda yaşanan düşüş, bana göre piyasaların daha önce yapılan açıklamaları satın alarak duyduğu güveni pekiştirdikleri manası taşıyor. Yeni verilen aşı siparişleri, Sputnik aşısının Türkiye’de üretilmesi için Putin ile Cumhurbaşkanımızın anlaşmaya varması ve Türk aşısının faz 2 çalışmalarını bitirmesi ile beraber ihracat rakamlarındaki artış yüzleri güldürüyor. Enflasyon rakamlarındaki artışı görmezden gelemeyiz elbette lakin iyi haberler çoğaldıkça, vaka ve Covid19’un neden olduğu ölüm sayıları azaldıkça ekonomik veriler bağlamında daha iyi rakamlar alacağımız kesin. Evet esnafımız, işçimiz, asgari ücretle çalışanlarımız çok fazla yıprandılar. Bu durumdan kimsenin hoşnut olmadığı bir gerçek; lakin ülkemizin vermiş olduğu çabayı da görmezden gelmememiz gerektiğini düşünüyorum.

YABANCI YATIRIMCININ PORTFÖYÜNDE ARTIŞ VAR

Yurt dışında yerleşik kişilerin 30 Nisan itibariyle portföyünde bulunan hisse senedi stok miktarı 22 milyar dolar oldu. Piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış olarak hesaplandığında hisse senedi değeri farkı 31,5 milyon dolar oldu. TCMB’nin haftalık bülteninde yer alan bilgilere göre, hisse senedi stok miktarı bir önceki hafta 21,8 milyar dolar seviyesinde bulunuyordu.

BAHAR GEÇ DE OLSA GELİYOR

Yabancı yatırımcının da girişe başlamasıyla birlikte endekste güzel noktalara ağır da olsa geliyoruz değerli okurlarım. Günlerdir dilimize pelesenk olan 1422 seviyesi hafta içinde geçildi ve üzerinde bir günü tamamladık. Haftanın kritik seviyemizin üzerinde kapanması da önemliydi elbette. Şimdi son bir virajımız kaldı. Endeks, cuma gün içinde dokunup geri çekildiği 50 günlük hareketli ortalama olan 1444 seviyesini geçip 1446 direncini de atlatırsa o zaman daha da rahatlayacağız. Çilemiz bitecek mi peki? Malesef son zirvemiz 1589’u atlatmadan rahat yüzü yok borsa aşıklarına. 😊

Sektörel bazda bazı sektörlerin bu sıralar tadı tuzu olmasa da pandemideki kötü gidişin yerini ılıman bir havaya terketmesi, ne kadar seyahat kısıtlamaları ve eve kapanış söz konusu olsa da yarınlara olan umudun artması, ulaşım (XULAS) sektörüne ve turizm (XTRZM) sektörüne can vermiş durumda. Bunun yanında demir/çelik başta olmak üzere emtia fiyatlarındaki ciddi artış metal ana (XMANA) ve madencilik (XMADN) sektörüne hareketlilik kazandırdı. Bu sektörlerin ağır topları BIST30 endeksinde yer aldığı için BIST30 endeksi BIST100’e oranla daha yi bir pozisyonda bulunuyor. Sizlerle bu konuyu daha önce de paylaşmıştım. Merkez Bankası’ndaki görev değişikliğinin izleri ve yabancı yatırımcının borsamızdan kaçışı zaten ağır aksak ilerleyen ticaret (XTCRT), elektrik (XELKT), tekstil (XTEKS), hizmet (XUHIZ) ve gayrimenkul (XGMYO) sektörlerine ağır darbe vurdu. Sektörel grafikleri incelediğimizde hisse senetlerinin neden yükselmediğini rahatlıkla görebiliyoruz. Bu olumsuz durumdan etkilenmeyen tek sektör metal sektörü. (XMANA) Yükseliş trendi hiç bozulmadan devam ediyor.

Haydi gelin BIST100’e birde indikatörlerin gözünden bakalım.

– Ichimoku : Tenkan Sen 26 Mart tarihinde zaten geçilmişti. 6-7 Mayıs tarihlerinde de fiyat bulutun üzerine çıktı. POZİTİF

– Bollinger : 16 Nisan’dan bu yana dar bir düzlemde ilerleyen bant aralığı bizlere yatay seyiri anlatıyordu. Üst bant tam 1446 direncine denk geliyor. Fiyat bandın üst çizgisinin üzerine çıkmaya çalışıyor. NÖTR

– Parabolik Sar : “AL” konumunda POZİTİF

– MOST : Fiyat most çizgisini yukarı kırdı POZİTİF

– Supertrend : “AL” konumunda POZİTİF

– MACD : Giderek yükselen hacimi gösteriyor bizlere. MACD seviyesi hala sıfır çizgisinden aşağıda lakin hızlıca yükselen seviye 26 Nisan’da sinyali yukarı keserek “AL” konumuna geçti ve çıkışına devam ediyor. SINIRLI POZİTİF

– RSI : 70 seviyesinin üzeri aşırı alış, 30 seviyesinin altı ise aşırı satış bölgesi olarak bilinen RSI’da endeksimizin seviyesi 57. SINIRLI POZİTİF (50 seviyesinin üzeri pozitif olarak nitelense de böyle durumlarda bir yön verebilmek için diğer indikatörlerle beraber bakmak gerekir.)

– MOM : Bir trend varsa eğer Momentum indikatörü bu trendin yönünü bize bildiren öncü konumundadır ve 100 seviyesinin üzerindeki görünümler pozitif değerlendirilir. 26 Nisan tarihinde düşüş trendinin kırıldığını bize anlatan MOM, şuan 96 seviyesinde. 1446 direncinin kırılması ile beraber bu indikatörümüzde de pozitif bir görünümden bahsedebileceğiz. SINIRLI POZİTİF

BIST100’de tamamen rahatlamanın ve “artık yeni hedeflerden bahsedebiliriz” demenin zamanı geliyor dostlarım. Böyle yazıyorum ama yeni bir siyasi kriz, ABD başta olmak üzere dış ülkelerle bir sürtüşme veya iç siyasette yaşanacak ekonomik bir manevra yükselen ivmeyi bir anda tersine de döndürebilir elbette. Bu şerhi de koymak zorundayım.

DOLAR / EURODA SON DURUM
Aralık 2019 tarihinden beri süren çıkış trendine 29 Aralık 2020 tarihinde son veren dolar kuru,18 Şubat itibariyle düşüşünü tamamladı ve çıkış trendine tekrardan başladı. Ekonomik verilerin kötüleşmesi, siyasi gelişmeler ve pandemi sürecinin bir türlü gerilememesi nedeniyle çıkışa hız veren kur, zaman zaman yaşanan güzel gelişmelerle satış yese de yurt içi yerleşiklerin de güvenli liman olarak görmesi nedeniyle çıtayı yükselterek 8,20 TL’li seviyelere taşıdı. Merkez Bankası Başkanı Naci AĞBAL’ın Cumhurbaşkanımız tarafından gece yarısı kararnamesi ile görevden alınışı da bu artışı hızlandırmıştı hatırlayacağınız üzere. Lakin yeni TCMB Başkanı’nın güvercin mesajları, piyasayla inatlaşmaması ve faizin bu ortamda düşürülmeyeceği yönündeki telkinleri sonuç vermiş olmalı ki kurun yükseliş ateşi bir nebze olsun yavaşlamış durumda. Cuma kapanışında dolar 8,26 TL’den euro ise 10,05 TL’den alıcı buldu.

EMTİALAR TARİHİ ZİRVELERİ TEST EDİYOR

Tıpkı kripto para piyasası gibi emtia çılgınlığı da gün geçtikçe daha büyük boyutlara ulaşmaya başladı değerli okurlarım. Altın, gümüş gibi değerli metallerin yanında forex piyasası aracılığıyla farklı metallere de yatırım yapılıyor olması yatırımcıları dolar ve borsalara mahkum olmaktan kurtarıp kazançlarını farklı yatırım araçlarında değerlendirmelerine ve enflasyondan korunmalarına yardımcı oluyor.

BAKIR : Her hafta farklı bir emtia aracını sizlere tanıttığım bu köşenin bu haftaki konuğu bakır elementi. Bakır da palladium ve platin gibi metallerin efendisi olmaya aday. Bakır, takip ettiğimiz emtialar arasında bu hafta en çok yükselen buğdayın ardından ikinci sırada.4,73 USD seviyesinde tarihi zirvesini yakalayan bakır ciddi bir ivme yakalamış durumda.

ONS/GRAM ALTIN : Altında işler yolunda gidiyor maşaAllah. ABD 10 yıllıklarındaki düşüş eğilimi tamamen altına yarıyor. Gram altın tarafında dolar bazlı sınırlı yükselişler oluyor ve yatırımcıların yüzü bir türlü gülmüyordu. Asıl yükselişin ons tarafındaki yükselişle beraber geleceğini hep söyledim. Nihayet 1745 üzerinde kalarak retest sürecini de atlatan ONS altın, 1818 direncini de kırarak bir önceki zirvesi olan 2075 USD’ye doğru yolculuğuna hız verdi. Cuma günü 1.48 seviyesine kadar düşen ABD 10 yıllıklarının da etkisiyle bir ara 487 TL’yi gören gram altın saat 17:00 itibariyle ABD 10 yıllıklarının tekrar yükselmesiyle düşüşe geçti. 484 TL direncini aşarak haftayı 485 TL seviyesinden kapatması olumlu elbette. Altında daha güzel günler göreceğiz dostlar. Biraz daha sabır lazım sadece. Benim altında bir hedefim var grafik üzerinde çalıştığım. Eğer grafikteki çanak tamamlanabilirse, zaman vermekten kaçınmakla beraber gram altının uzun vadede 680 TL’yi aşmasını bekliyorum. Her zamanki konjonktürel şerhimi düşmeyi de ihmal etmiyorum elbette.

Asıl soru şu. Bu fiyattan altın alınır mı?

Açıkçası altın almak için güzel fiyatları kaçırdığınızı söylemeliyim. Her zaman söylerim. Bir malı aldıktan sonra kazanmak kolaydır. Malı asıl alırken ucuza malederek kazanır yatırımcı. Gram altın 395’li seviyelerdeyken insanın eli gitmiyor elbette. Çünkü orası en dip nokta ve düşüşün devam edip etmeyeceğini kestiremiyorsun. Peki yükseliş başladığında? 427’li seviyelerde de mi kestiremedik bunu? Nereden bileceğim düşmeyeceğini der gibisiniz? İşte tam da burada teknik analiz ve temel düzeyde bile olsa grafik okuma becerisi devreye giriyor dostlar. Eğer bu beceriye sahipsek gram altın 428 TL olduğu gün yatırımın tam sırası olduğunu biliriz. 428 TL’den gram altın alanlar bugün banka kesintilerini saymazsak %14’lük kar elde etmiş durumdalar.

Bugünkü seviyeler ise son alım fırsatları bana göre. Eğer bu fırsatı da kaçırırsanız tıpkı 540 TL’den alıp düşüşe yakalananlar gibi terste kalmak mümkün. Aman dikkat..

ONS/GRAM GÜMÜŞ : Gümüş her zaman altından daha kazançlı bir yatırım aracı olmuştur. Altının, ons gümüşün ve doların üçlü kombosundan güç alan gram gümüş, 7,27 TL seviyesinde ve düşüşün başladığı zirvenin üzerindeki seyrini sürdürüyor. Yeni rekorlar peşinde olan gram gümüşün ons gümüşün de eski zirvesi olan 30 USD’yi yakalamasıyla 8 TL’yi çok rhatlıkla aşabileceğini düşünüyorum. Altını ve endeksi yorumlarken düştüğüm şerhin burada da geçerli olduğunu hatırlatmama gerek yoktur heralde. 😊

PLATİN : Platin Mart 2020 pandemi buhranının ardından geçtiği kaufman ortalamasını bugüne kadar üç kez aşağı kırsa da çok çabuk toparlanarak hızlı çıkışına devam etmiş değerli okurlarım. O günden bu güne trendi hep çıkış yönünde olan platinde ara sıra tabiki kar satışları gerçekleşmiş. Şuan 26 Nisan tarihindeki zirvesi olan 340 seviyesini kırmaya çalışmakla meşgul. 2 kez denediği bu seviyeden satış yedi ve haftayı 330 seviyesinden kapatmış durumda.

PALLADIUM : 802 direncini aşamayan palladiumda geçtiğimiz hafta kar satışları geldi dostlar. Çıkış trendinin başladığı 543 seviyesinden beri düşüşlerin hep kaufman ortalamamıza kadar olduğunu gördüğümüz palladium grafiğinde benzer bir durum yine göze çarpıyor. 766 seviyesinden geçen kaufman ortalamamız destek görevini başarıyla gerçekleştirmiş. Palladium elementinin daha üst seviyelere çıkıp çıkmayacağını piyasaların açılmasıyla beraber birlikte göreceğiz. Olası kaufman kırılımının ardından takip edilmesi gereken destek noktası 738’dir.

GIDA EMTİALARI : Buğday sizlere ilk tanıştırdığım gün bahsettiğim 1000 USD hedefine emin adımlarla ilerliyor. 741 seviyesinde takılıp satış yese de aynı seviyeyi hacimli kırdı ve haftayı 758 seviyesinden kapattı. Buğday, takip ettiğimiz emtialar arasında en çok yükselen emtiaydı. Bu hafta üçüncü en çok yükselen emtiamız ise Kakao. 2460 USD direncini kıran kakao kaufman ortalamamızın üzerine çıkmayı başardı. Pamuk ise 5-6 mayıs tarihlerinde ümitlenmemizi sağlasa da 7 Mayıs Cuma günü yaşadığı düşüş ile sinirleri yıprattı.

BORSA ISTANBUL’DA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN LİDERLERİ

HACİM : PETKM, YKBNK, GARAN, KRDMD

YÜKSELİŞ : MRSHL, ETILR, INVEO, DITAS

DÜŞÜŞ : ARSAN, VAKFN, AYEN, SEKUR

VOLALİTE : ARSAN, JANTS, INTEM, TKURU

HİSSE SENETLERİNİZİ YORUMLUYORUM

Yakın zamanda Telegram ortamında bir kanal açtım değerli okurlarım. Yazılarımı, günlük yorumlarımı ve borsa kapanışlarında da Z Raporu olarak adlandırdığım kapanış analizlerimi kanalımda yayınlıyorum. t.me/emrecarkci adresinden siz de kanalıma abone olabilir ve yorumlarımı okuyabilirsiniz. Bunun yanında bu yazının altına yazacağınız yorumlarla ve twitter.com/emrcrkc adresimden attığım tweetlere cevap yazarak teknik olarak değerlendirilmesini istediğiniz hisse senetlerini bana iletebilirsiniz.

Önümüzdeki haftanın verileri ışığında yorumlarımı sizlere aktaracağım yazımda tekrar görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın. Yorumlarınızı, değinmemi istediğiniz konuları, görüş ve isteklerinizi, varsa teknik analiz taleplerinizi bana aşağıdaki iletişim kanallarından iletebilirsiniz değerli okurlarım.

EMRE ÇARKCI

t.me/emrcrkc

emrecarkci@gmail.com

tradingview.com/emrcrkc

SOSYAL MEDYA
instagram.com/emrcrkc

twittter.com/emrcrkc

facebook.com/emrcrkc

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Stork Tours Ankara
Haberin kalemi youtube

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL