Ekonomi Emre Çarkcı Yazarlarımız

Ah o karanlık oda !

PaylaşTweetlePaylaşPin0 PaylaşımlarBir kaç haftadır Cuma akşamı Borsa İstanbul seans kapanışı ile üzerimde inanılmaz bir ferahlık hissediyorum. Portföyümdeki senetlerin yükseliş veya düşüşünden bağımsız gerçekleşen bu ferahlık sonunda “Oh be.. Pazar günü..

Ah o karanlık oda !

Bir kaç haftadır Cuma akşamı Borsa İstanbul seans kapanışı ile üzerimde inanılmaz bir ferahlık hissediyorum. Portföyümdeki senetlerin yükseliş veya düşüşünden bağımsız gerçekleşen bu ferahlık sonunda “Oh be.. Pazar günü Asya piyasaları açılışına kadar rahat bir nefes alabiliriz” cümlesini kurar oldum değerli okurlarım. Özellikle ayı piyasasının olduğu dönemlerde veya piyasalarda yön arayışı varsa bu cümleleri hepimiz içimizden geçiriyoruzdur. Hele birde kur oynaklığı söz konusu ise çilemiz pazartesi değil, pazar akşamı başlıyor.

Bu hafta sonu itibariyle sular durgun gibi gözükse de ben kendi adıma çok rahat olamıyorum. Zira her an yeni bir siyasi gelişme, her saniye yeni bir jeopolitik sıkıntı ile karşı karşıya olduğumuz bir konjonktürdeyiz. Kahraman askerlerimiz Kuzey Irak’ta operasyondalar. Bir taraftan Mısır ve Libya ile kurulan iyi ilişkilerden rahatsız olan Yunanistan’ın Kıbrıs sorunu müzakerelerindeki şımarık çocuk tavrı sürüyor. Çözümsüzlük, haliyle iki ülke ilişkilerini geriyor. Diğer taraftan ABD hamiliğine soyunduğu Ermenistan’ın yapamadığını yapıyor, “bir türlü ceket ilikletemediği Türkiye’den” Karabağ’ın öcünü alıyor. Bu nedenlerle Haziran ayındaki Nato toplantısını merakla bekliyorum. Toplantı tarihinde gerçekleşecek olan Biden-Erdoğan görüşmesi kadar Dışişleri Bakanlığı’nın hazırlığı da merakla beklediğim gelişmelerden bir başkası. Hatırlayacağınız üzere 2019 Nato toplantısında Dışişleri Bakanımız Çavuşoğlu’nun Fransız parlementere had bildirdiği dakikalar göğsümüzü kabartmıştı.

Siyasi gelişmeler bir tarafta dursun borsamız kaybettiği pusulasını neredeyse buldu bulacak. Haftaya 1343 puandan başlayan BIST100 endeksinde kapanış 1397 olarak gerçekleşti. Saat 14:00 itibariyle kapanış rakamından yükselişe geçen endekste pisikolojik seviye olan 1400’ün üzerinde seyredilirken borsa tabiriyle karanlık odadan %0,34’lük düşüş geldi. “Ömrümüzü tüketen o karanlık odalar yok mu?” dediğinizi duyar gibiyim dostlar. Haklısınız gerçekten. Endeks, satış baskısına dayanıp karanlıktan dirayetli çıkarak 1400 üstü kapanış gerçekleştirebilseydi risk iştahı anlamında daha pozitif bir hafta başlangıcı olabilirdi. Saatlik bazda 1396 – 1406 aralığındaki yatay seyir nereye kadar sürecek beraberce bakıp göreceğiz. İşin sevindirici tarafı geçen hafta itibariyle başlayan çıkış ile düşen kırılımını gerçekleştiren BIST100, totalde %7’lik bir yükseliş yakaladı ve haftayı düşüş ile kapatmış olsa bile hayati öneme sahip olan 1422’ye doğru yolculuğunu sürdürüyor.

Geride bıraktığımız hafta, COVID19 önlemleri nedeniyle tam kapanmaya geçişimizin ilk haftası olması hasebiye önemliydi ve artı olarak bilanço haftasıydı. Borsanın yükselişinde kalburüstü şirkelerin bilanço fiyatlamaları da önemli rol oynadı. BIST30’a yön veren firmaların bilançosal bazda güzel rakamlar yakalamaları ile BIST30 geçtiğimiz iki haftayı BIST100’e nazaran daha az sancılı olarak geride bıraktı. Haftaya damga vuran bir başka olay da tavan serilerine alıştığımız yeni halka arz olan firmaların açılış fiyatlarının da altına düşecek kadar negatif ayrışmasıydı. Geçtiğimiz hafta GWIND ile başlayan ilk gün eksi açılış hadisesi bu hafta AYDEM ve BIOEN ile devam etti. Bu duruma TUREX halka arzında yaşanan büyük vurgunun neden olduğu ve yatırımcıda oluşan güven kaybının halka arzlara olan ilgiyi giderek azaltacağı kanaatindeyim.

EMTİADA SON DURUM

Dolar haftayı tam direnç seviyesinde kapattı. Pazar gecesi ile başlayan kur şoku pazartesi gün içinde gelen satışlarla karşılanarak kısa sürmüş ve hafta ortasına kadar düşüş sürmüştü. Perşembe itibariyle yeni bir ivme yakalayan dolar kuru, 8,31’e kadar yükseldiği cuma gününü 8,27 direncine demir atarak tamamlamış oldu. Euroda ise kapanış destek seviyesinden gerçekleşti. Pazar gecesi yaşanan kur şokundan dolara göre daha negatif etkilenen euro, 9,92 desteğinin hemen üzerinde hafta kapanışını yaptı. Döviz tarafında haftayı kazançla tamamlayan tek para birimi Kanada Doları oldu.

Değerli madenlerdeki yükseliş de dolar kurundaki düşüşten etkilendi elbette  dostlar. PLATIN grafiğinde 336 direncini aşamayarak 306 Kaufman ortalamamıza kadar bir geri çekilme ve Cuma günü sınırlı bir yükseliş göze çarpıyor. 20 günlük hareketli ortalamanın destek olduğu platin, her ne kadar Kaufman üzerinde kalsa da  şuan bir yön arayışında. 28 Nisan tarihinde Wavetrend Osilatörü’nden alınan SAT sinyali kafa karışıklığına neden oluyor. PALLADIUM rekorlara doymuyor. Son olrak 778 direncini de kıran palladiumun bir sonraki FIBO direnci 919 seviyesinde.. Palladiumun nereye kadar yürüyeceğini ben de sizler kadar merakla izliyorum. GRAM ALTIN üst üste 4 gün test ettiği 467 desteğini kırmayarak yatırımcısına derin bir oh dedirtti. Dolardaki belirsizlik ve ons altının düşüşü gram altında biraz daha bekleneceğini gösteriyor. Yeni çeyrek kuyumcularda 779 TL’den alıcı bulurken tam altının kuyumculardaki fiyatı 3014 TL oldu. GÜMÜŞ tarafında ise bol iğneli bir grafikle karşı karşıyayız. Volalitenin yüksek olduğu, altına nazaran alım satımların fazlaca yaşandığı gümüş, hem direnç hem de destek seviyelerini bolca test ederek yön kararsızlığı içinde haftayı 6,89 seviyesinden kapattı.

Gıda emtialarımızda ise satış ağırlıklı bir haftayı geride bıraktık değerli okurlarım. KAKAO tahtasında yaşanan %4,62 oranındaki satış sonrasında 2366 desteğine geri dönmüş olduk. Yeni haftada da satış baskısı süreceğe benzeyen kakoda bir sonraki destek 2247 seviyesinden geçiyor. PAMUK grafiğine baktığımızda ise 50 günlük ortalama olan 84,71 seviyesi destek görevi görüyor şuan için. 85,54 fibo direnci kırılmış durumda. Satış baskısının devamı durumunda ki durum öyle gösteriyor bir sonrki desteğimiz 83,53. Gıda emtiaları içinde en iyi performansın sahibi tartışmasız BUĞDAY. Düşüş eğilimi buğdayda da olmasına rağmen satışlar buğday tarafında daha sınırlı. Wavetrend osilatörümüz her üç gıda emtisında da sat verse de buğdaydaki düşüşün daha sınırlı olacağını düşünüyorum. Buğdaya ait fibo destek noktası 686,25 seviyesinden geçiyor.

HİSSE SENETLERİNİZİ YORUMLUYORUM

Yakın zamanda Telegram ortamında bir kanal açtım değerli okurlarım. Yazılarımı, günlük yorumlarımı ve borsa kapanışlarında da Z Raporu olarak adlandırdığım kapanış analizlerimi kanalımda yayınlıyorum. t.me/emrecarkci adresinden siz de kanalıma abone olabilir ve yorumlarımı okuyabilirsiniz. Bunun yanında bu yazının altına yazacağınız yorumlarla ve twitter.com/emrcrkc adresimden attığım tweetlere cevap yazarak teknik olarak değerlendirilmesini istediğiniz hisse senetlerini bana iletebilirsiniz

GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN LİDERLERİ

HACİM            : YKBNK, GARAN, PETKM, GWIND

YÜKSELİŞ      : AYCES, MERIT, DZGYO, CASA

DÜŞÜŞ           : HEKTS, FRIGO, ATLAS, FENER

VOLALİTE     : HEKTS, ATLAS, SODSN, RYSAS

Önümüzdeki haftanın verileri ışığında yorumlarımı sizlere aktaracağım yazımda tekrar görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın. Yorumlarınızı, değinmemi istediğiniz konuları, görüş ve isteklerinizi, varsa teknik analiz taleplerinizi bana aşağıdaki iletişim kanallarından iletebilirsiniz değerli okurlarım.

EMRE ÇARKCI

t.me/emrcrkc

emrecarkci@gmail.com

tradingview.com/emrcrkc

 

SOSYAL MEDYA
instagram.com/emrcrkc

twittter.com/emrcrkc

facebook.com/emrcrkc

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Stork Tours Ankara
Haberin kalemi youtube

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL