OPERASYONUN ADI “BANK OF”

PaylaşTweetlePaylaşPin0 PaylaşımlarBank Of America’nın bir süredir satış pozisyonunda olduğunu görüyor, biliyorduk lakin 21 Nisan Çarşamba günü kurumun yaptığı işlemler sinirleri bozan bir boyuta ulaştı ve bardağı taşıran son damla oldu..

OPERASYONUN ADI “BANK OF”

Bank Of America’nın bir süredir satış pozisyonunda olduğunu görüyor, biliyorduk lakin 21 Nisan Çarşamba günü kurumun yaptığı işlemler sinirleri bozan bir boyuta ulaştı ve bardağı taşıran son damla oldu artık. Siz de bu satışlarda bir anormallik sezinlemiyor musunuz? Bu işlemlerin bir operasyon olduğunu düşünüyor musunuz bilmiyorum ama ben yapılan abartı satışı borsamıza ve ekonomimize yapılmış bir operasyon olarak görüyorum. Tamam borsamızda bir güven sorunu var. Yabancı yatırımcı çıkıyor bunu hepimiz biliyoruz fakat ortada hiçbir sorun yokken, siyasal ve uluslararası bir kriz ortamında bulunmazken sadece tek bir kurumun, üstelik neredeyse kontağı kapatırcasına satışa geçmesinin başka izahı yok. Üstelik hemen üzerine F35 programından Türkiye’nin çıkarıldığı açıklanıyor. Bu yetmezmiş gibi ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Jalina Porter, Beyaz Saray’da basın toplantısında Ermeni Soykırımı’nın Başkan Joe Biden tarafından tanınacağını açıklıyor. Twitter başta olmak üzere tüm sosyal medya platformlarında bu haber flash olarak troll hesaplardan pompalanmaya başlanıyor.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan dün Jode Biden ile yaptığı telefon görüşmesinde NATO zirvesinde yüz yüze görüşme konusunda anlaştı. Biden’in Ermeni Soykırımı cümlesini zikredeceğini Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a doğrudan söylediği ifade ediliyor. Tüm bu parçalar birleştiğinde puzzleda çok belirgin bir şekilde operasyon yazısını ben görebiliyorum değerli okurlarım.

DOLAR KRİTİK SEVİYEDE

Tüm bu yaşananlar elbette dolardaki ateşi harlamaya yetti. Yüksek faizin tek başına harekete geçiremediği vatandaş ve şirketler kesimi faiz hem döviz aynı anda yükselince iki haftada 12 Milyar Dolar satmıştı. Satış yavaşladı, durdu ve alımlar yeniden başladı. Döviz hesapları geçen hafta 2.8 Milyar Dolar arttı. Merkez Bankası’ndaki görev değişiminden sonra artışına hız veren dolar kuru dün gece saatlerinde 8,38’den alıcı buldu. Önümüzdeki hafta 8,45 seviyelerini test edeceğini düşündüğüm dolar için göstergeler artışın süreceği yönünde.

DOLARIN ARTIŞI EMTİALARA YARADI

Dolar kurundaki artış, gram altın başta olmak üzere gümüş, platin ve palladiumda peş peşe yükselişler izlememize neden oldu. 1 Nisan itibariyle değerli metallerdeki artışta palladium %10’luk atışla ilk sıradaki yerini kaptırmadı. Palladiumu %8’li artışla gram gümüş ve %6’lık yükselişle gram altın takip etti. Diğer metaller artarken düzeltmeye yakalanan platin, artış yüzdesiyle altın ve palladiumun gerisinde kalsa da tekrardan bir ivme yakalamışa benziyor. Önceki zirvesini test edip geçen platin haftayı 331 seviyesinde kapattı.

Gıda emtialarında da güzel gelişmeler sürüyor. Bu hafta da bir başka gıda emtiası olan pamuka dikkatleri çekmek isterim. Grafikten de görüleceği üzere pamuk 83,53 seviyesine doğru bir geri dönüş sergileyip 87,55 direncini tekrar kırmak üzere yerini almış durumda.

ALTIN NE OLACAK?

DM üzerinden bana en çok sorulan soruların başında “altın ne olacak?” sorusu geliyor bir süredir. Hemen hemen her yazımda değerli metalleri anlatmaya, alternatifler sunmaya çalışıyorum sizlere. Altın için ise kritik seviyeleri belirtiyor, güzel gelişmelerden söz ediyorum yazılarımda ve yaptığım konuşmalarda. Yine benzer iyimserlikteyim altın konusunda dostlarım. Hele dolar kurundaki harekete ons tarafı da benzer cevapları verirse gram altın yatırımcıları ihya olacaklar. ABD 10 yıllık tahvillerindeki düşüşlerden destek alan ons altın 15 Nisan itibariyle güzel bir yükseliş ivmesi yakalamıştı. Hatta 1784 direncini de aşan ons, retest yaptığı günün ertesinde tahvil faizindeki yükselişle destek seviyesinin altına sarkarak haftayı 1777 seviyesinden kapattı. Psikolojik sınır olan 1752 seviyesinin üzerinde kalındıkça altın tarafında herşey yolunda demektir. Ons’un 1851 direncini kırması ve üzerinde kalıcı olması halinde altın tarafında yeni hikayeler yazılmaya başlanıyor sonucu çıkarabiliriz.

Gümüş, hem dolar hem de altındaki yükselişle nemalanıyor. Gram gümüşte direnç seviyesi olan 7,14 iki gün üst üste test edilmiş fakat aşılamamıştı. Hafta içinde 7,14 seviyesinin geçilmesi halinde 8,19’a doğru yolculuk başlamış demektir.

COIN PİYASASINA GÜVEN AZALIYOR

Geçtiğimiz hafta borsadan kaçan yatırımcının adeta hücum ettiği coin borsası, ardı ardına gelen dolandırıcılıklar ve yatırımcıların paralarını kaybetikten sonra intihara varan çaresizlik haberleri ile sarsılmış durumda. Bitcoin 9 günde %21 oranında düşüş yaşadı. Bitcoin düşerken alt coinlerin de benzer bir son ile karşılaşmaları kadar doğal bir durum yok. Borsa İstanbul’da umduğunu bulamayan, daha doğrusu kısa yoldan milyoner olamayacağını düşünen yatırımcılar borsada yanan ağızlarına coin yoğurdu yiyerek çare bulmaya çalıştılar lakin yoğurtun üflenerek yenmesi gerektiği gerçeğini piyasa patlayınca görebildiler. Halbuki sınırsız artış ve sınırsız düşüş vadeden coin piyasasına koşar adım gitmek yerine kendi borsalarına güvenseler, finansal okur yazarlık alanında kendilerini geliştirselerdi tüm bu korku veren gelişmelere tıpkı bizler gibi uzaktan bakmakla yetineceklerdi.

BORSA İSTANBUL’DA DÜŞÜŞ SÜRECEK Mİ?

Borsa tarafında belirsizlik hala sürüyor dostlar. BIST100 Perşembe günü korkutan düşüşlerin ardından 200 günlük hareketli ortalamasına kadar düşerek destek aldı. Böylece BIST100 endeksi haftayı 1345 puandan kapatırken BIST30 endeksi 1412 puanla kapattı.

BIST100 hala tedirginlik ortamından uzaklaşabilmiş değil. Yükselişlerin kalıcı olması adına tüm ekonomi kurmaylarımız var gücüle çalışmakta. 1358 direnci ve DÜK kırılım noktası olan 1390 seviyesi XU100 için önemli bir psikolojik seviye değerli okurlarım. Aşılması halinde bir önceki zirve noktasına kadar gelmesi sürpriz olmaz. Kucağımızda yepyeni bir ABD-Türkiye krizi bulmazsak güzel günler göreceğimizi düşünüyorum. 1358 kırılamaz ve Perşembe günü 14 Milyar olarak gerçekleşen hacim ortalama 10 Milyar TL’nin altına düşerse tehlike çanları o vakit çalabilir.

HİSSE SENETLERİNİZİ YORUMLUYORUM

Yakın zamanda Telegram ortamında bir kanal açtım ve yazılarımı, günlük yorumlarımı ve borsa kapanışlarında da Z Raporu olarak adlandırdığım kapanış analizlerimi kanalımda yayınlıyorum. t.me/emrecarkci adresinden siz de kanalıma abone olabilir ve yorumlarımı okuyabilirsiniz. Bunun yanında bu yazının altına yazacağınız yorumlarla ve @emrcrkc adresimden attığım tweetlere cevap yazarak teknik olarak değerlendirilmesini istediğiniz hisse senetlerini bana iletebilirsiniz.

GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN LİDERLERİ

HACİM : GARAN, YKBNK, PETKM, TSKB

YÜKSELİŞ : ATLAS, DESA, FENER, BAYRK

DÜŞÜŞ : ANELE, TUREX, LUKSK, SEYKM

VOLALİTE : BURVA, KONTR, BLCYT, AVGYO

Önümüzdeki haftanın verileri ışığında yorumlarımı sizlere aktaracağım yazımda tekrar görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın. Yorumlarınızı, değinmemi istediğiniz konuları, görüş ve isteklerinizi, varsa teknik analiz taleplerinizi bana aşağıdaki iletişim kanallarından iletebilirsiniz değerli okurlarım.

EMRE ÇARKCI

emrecarkci@haberinkalemi.com

instagram.com/emrcrkc

twittter.com/emrcrkc

tradingview.com/emrcrkc

facebook.com/emrcrkc

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Stork Tours Ankara
Haberin kalemi youtube

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL