Ekonomi Emre Çarkcı Yazarlarımız

Hoca sanılan sahtekarlar

PaylaşTweetlePaylaşPin0 PaylaşımlarÖzellikle sanayi firmaları, pandemi dönemindeki ekonomik daralmadan çok etkilendi. Bu etkiden bir an evvel kurtulmak için bankalardan kredi çekmek yerine borsaya açılmanın daha iyi bir çözüm olduğunu düşünen firmalar,..

Hoca sanılan sahtekarlar

Özellikle sanayi firmaları, pandemi dönemindeki ekonomik daralmadan çok etkilendi. Bu etkiden bir an evvel kurtulmak için bankalardan kredi çekmek yerine borsaya açılmanın daha iyi bir çözüm olduğunu düşünen firmalar, bu sayede kasalarını doldurarak hem bankaya elini verip kolunu kaptırmayacak hemde yarattıkları finansmanı yeni yatırımlarıda kullanacaklar. Tabiki bazıları bu finansmanı daha önce bankalardan aldıkları faizli kredilerini kapatmak için kullanacaklardır. Örneğin yeni arz edilecek Çan2 Termik Santrali izahnamesini okuduğunuzda ve 2020 bilançosunu incelediğinizde yapılan açıklamada açıkça geçmese de elde edilen meblağ ile borç kapatılacağını anlarsınız. Eğer kar elde eden ve her bilanço döneminde daha yüksek kar açıklayan bir firma ise bu tabiki kötü bir şey değil. Bu nedenle halka arza katılacak olan özellikle yeni yatırımcıların izahnameleri iyi okumalarını, konu hakkında bilgisiz olduklarını düşünüyorlarsa Youtube üzerinden firmaların bilançolarını inceleyen hesapların videolarını izlemelerini önemli buluyorum.

DUYAN GELİYOR

Halka arz edilen firmaların sayısındaki artış, Borsa İstanbul’daki yatırımcı sayısına da yansıdı. Yakın çevresinden tavan serisi yapan hisseleri duyan herkes bedava parayı duyup borsaya hücum etti. Alınan kar oranları az olsa da tatlı para nedeniyle borsaya gelenler, etraflarından duydukları, özellikle alt pazarda bulunan, tahtası zayıf ve kolay indirilip kaldırılabilen hisse senetlerinde grupçuluk oynayan spekülatörlerin önüne atılıyorlar. Telegram gruplarında hocam denilerek anılan bu spekülatörler, yüksek portföyü olan insanları VIP dedikleri gruplarda toplayarak toplamda milyonlara ulaşan bir parayla hisselerde speküle artışlar yapıyor ve ağlarına yeni kurbanlar düşürmeye çalışıyorlar. Oldukça denetimsiz olan Telegram “hoca grupları” çok zor şartlarda parasını biriktirip enflasyondan korunmak amacıyla yatırım düşünen insanları üzüyor, paralarının hiç olmasını sağlıyor ne yazıkki.. Grup üyeleri hisseye giriş yaptığında bu spekülatörler satış yaparak hissenin düşmesine neden oluyorlar. Ahlaksızlık sınırını zorlayan bu işlem nedeniyle sahtekarlar paralarını katlarken gariban grup üyeleri zarardan kurtulmak için belki aylarca hissede bekliyor belkide zararına hissesini satıp yeni arayışlara geçiyor. Eğer bu beladan kendisine bir ders çıkardıysa ne ala. Kendini eğitmek, daha bilinçli bir yatırımcı olmak, kimsenin ağız kokusunu çekmeden kendi yağında kavrulmak yerine kolaya kaçıp kısa yoldan zengin olmayı düşünenler bir de VARANT BELASINA bulaşıyorlar ki ocağı sönen nice insanlarla dolu bu mecra. Şimdi bir de kripto ve forex ile ilgili etrafta ne idüğü belisiz insanlar türedi dostlarım.

Hisselerde yapılan spekülasyonlara dair “sahtekar hocaların ses kaydı” sosyal medyada oldukça gündem oluşturmuştu kısa süre önce. Bu kayıt @emrcrkc twitter adresimde sabit tweet olarak mevcut. Herkesin ibretlik olan bu ses kaydını mutlaka dinlemesini öneriyorum. Yazımın sonunda yer vereceğim instagram ve twitter adreslerimi takiplerinizi bekliyor olacağım.

Yazımı okuyan tüm okurlarımdan özellikle rica ediyorum. Lütfen bu sahtekarlardan uzak durun ve paranızı kaybetmenize neden olmalarına izin vermeyin. Bunun yerine daha bilinçli hareket etmek ve borsayı bir kumar değil, yatırım aracı olarak görmek elimizde.

Nasıl mı? Temel ve teknik analiz ile hisse senetlerinin fiyatlarını ve bilançolarını inceleyerek, zarar eden firmalardan uzak durarak, kar eden ve yatırımcısını koruyan hisse senetlerini tercih edip bu kağıtlara düşüş trendindeyken değil doğru fiyattan giriş yaparak karlı kazançlar elde etmek çok kolay. Borsada doğru ve karlı kazancın iki yoldan geçtiğini asla unutmayalım dostlarım. Sabır ve analiz.. Bu iki şey birbirinden asla ayrılmaz bir bütündür. Borsada yatırım yapacak olan her yatırımcının en azından temel düzeyde bir grafik okuma becerisine haiz olması çok önemli, hatta elzem. Etrafınızda “para tekniği çizer”, “grafik bu hissede çalışmaz” vb. safsatalar duyuyorsanız bu kafadan hızlıca uzaklaşın ve kendinizi vakit geç olmadan kurtarın.

1400 PSİKOLOJİK BANDI GEÇİLDİ

Borsa İstanbul’da 23-24 Mart tarihlerindeki kabusun yaraları bir nebze sarılarak yatay düzlemde ilerlense de düşüşün izleri hala devam ediyor. %1-3 arasındaki bu yükseliş hisse bazında yara sardı belki ama yatırımcıların genel manada yüzünü güldürmeye yetmedi değerli okurlarım. Bu dönemde BIST30 hisselerinin daha iyi bir performans sergilediği gözlerden kaçmadı. Demir-Çelik sektörünün lider firmasının öncülüğünde ipi önde göğüsleyen BIST30 endeksi, ara ara bankaların da yardımıyla BIST100’e göre %1,5 civarında daha fazla prim yapmış oldu. Önümüzdeki hafta BIST100 için kritik seviye 1423 olacak ve eğer bu seviyenin üzerinde kalınırsa Kaufman hareketli ortalaması olarak takip ettiğimiz 1433’e doğru yolculuğumuz sürecek. Wavetrend osilatöründe gözüken “AL SİNYALİ” önümüzdeki haftanın biraz daha yaralara merhem olacağını gösteriyor. Yinede BIST100’de 1500’lü seviyeler tekrar gelmeden rahat yok borsa yatırımcısına. Kayıplar ufak da olsa azalsın, “akmasa da damlasın” diyen herkesi spekteküler hisselerden uzak durmaya davet ediyorum. Bir önceki haftanın gözde sektörlerinde ucuz kalan veya yükselişle kapatan sektör hisseleri her zaman güvenilir limanlardır. Haftalardır çıkış trendinde olan XMANA endeksine bir göz gezdirin derim değerli dostlar..

YABANCI UFAK UFAK DÖNMEYE BAŞLADI

Merkez Bankası’ndaki son başkanlık operasyonunu izleyen günlerde Türkiye’den kaçarcasına çıkan yabancıların başlangıçtaki o kaygıları hafiflemişe benziyor. Başkanlık operasyonuna denk gelen 19-26 Mart haftasında hisse senedi ve devlet iç borçlanma senedinde 1.9 milyar doları aşan bir çıkış yaşanmış, izleyen 26 Mart-2 Nisan haftasındaki çıkış 505 milyon dolara gerilemişti. 15 Nisan 2021 tarihinde açıklanan verilere göre 2-9 Nisan haftasında ise 32 milyon dolarlık da olsa bir giriş gerçekleşti. Lakin yabancı yatırımcılar hisse senedinden çıkmayı geçen hafta da sürdürdü. Yabancılar 2-9 Nisan haftasında 46 milyon dolarlık hisse senedi sattı.

DÖVİZ YATAYDA EMTİALAR YÜKSELİŞTE

Dolar kuru Merkez Bankası’nın faizleri sabit tutmasına aldırış etmeden 8,00 – 8,21 bandında yatay sürecini sürdürürken özellikle yurt dışı piyasalardaki güzel gelişmeler neticesinde patlama beklentisinin aksine ekonomi uzmanlarına adeta ters köşe yaptı. Dolar endeksindeki düşüş ve ABD 10 yıllıklarındaki gerileme nedeniyle kur beklenen çıkışına ara vermiş gözükse de ana trendin yukarı olduğu söylenebilir. 19 Mart’tan 2 Nisan’a kadar geçen iki haftada döviz tevdiat hesapları 12 milyar dolar gibi rekor bir azalış göstermişti. Sonrasında düşüş durdu ve döviz hesapları yeniden artmaya başladı. Merkez Bankası’nın 15 Nisan 2021 tarihinde açıkladığı 2-9 Nisan haftasını kapsayan son verileri, döviz hesaplarında 1.8 milyar dolarlık artış olduğunu gösteriyor. Öyle anlaşılıyor ki Türk halkını dövizden vazgeçirebilmek kolay kolay mümkün olmayacak. 8,21 psikolojik sınırı aşılıp üzerinde kapatılan günlere mütakip dolarda daha üst seviyeleri konuşmaya başlayabiliriz. Euroda ise bu sınır 9,80 olarak gözüküyor.

Altın ve diğer değerli metallerde de ABD 10 yıllıklarındaki düşüşün olumlu etkileri var. Gram altın yatırımcısının yüzünü güldürecek günler yakın diyebiliriz artık. Gram altın grafiğinde Wavetrend osilatörünün verdiği “AL SİNYALİ” ABD 10 yıllıklarında bir yükseliş olmadığı taktirde önümüzdeki haftanın güzel geçeceğini gösteriyor. Ons altında ise takip ettiğimiz 21 günlük Kaufman hareketli ortalamasının geçildiği görülüyor. Şuan itibariyle 1747 seviyesinden geçen bu ortalamanın üzerinde kalındıkça altında yön yukarı olmaya devam edecektir. Gümüş de tıpkı altın gibi “AL SİNYALİ” ile ödüllendirilmiş ve bir üst kanala uzunca bir iğne atmış. 6,50 – 6,78 aralığına sıkışan gram gümüş, 78 direncinin aşılması ile 7,14 ve 8,19 hedefine ulaşmak adına hareketlenecektir. Platin üst üste iki gün hafif de olsa güç kaybetti ama henüz bir sat sinyali almış değiliz. Düzeltmeler illaki olacaktır ve platin daha üst kademelere doğru çıkacaktır. Platinde fibo direncimiz 337..

HAFTANIN PARLAYAN YILDIZI PALLADIUM

Bu haftaki yıldızımız olan palladium elementinde 21 günlük Kaufman hareketli ortalamasını 24 Şubat 2021 tarihinde geçmiştik. O günden bu yana %28’lik bir artış gösteren palladium elementinde son mumumuz Wavetrend osilatörüne göre yine “AL SİNYALİ” vermiş durumda. Sepetlere eklemek için ne duruyoruz? 😊

GIDA EMTİALARINDA DURUM POZİTİF

Merak edenleriniz olacaktır. “Emre Bey geçen hafta bahsettiğiniz buğday ne durumda?” diye.. Geçen hafta sizlerle tanıştırdığım buğday haftayı %3’lük yükselişle tamamladı. 652 direncini kıran buğday 667 direncine doğru ilerliyor. Kakao dişeni kırdı fakat 2450 direncini aşamayarak DÜK noktasına doğru bir retest yaptı. Kaufman hareketli ortalaması etrafında dolaşıyor ve yatayda mı devam edeceği yoksa direnci kırıp yükselişe mi geçeceğini Pazartesi itibariyle görmüş olacağız. Pamukta da kakaoya benzer bir durum söz konusu. 83.536 direnci aşılıp çıkış sürerken sert satış yiyen pamuk Cuma gününü 83.152 seviyesinde ekapattı.

GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN LİDERLERİ

HACİM : GARAN, YKNBNK, TSKB, ODAS

YÜKSELİŞ : QUAGR, BNTAS, CEOEM, AYES

DÜŞÜŞ : ETYAT, TRILC, SAYAS, SAMAT

VOLALİTE : ORMA, BJKAS, SERVE, CASA

Önümüzdeki haftanın verileri ışığında yorumlarımı sizlere aktaracağım yazımda tekrar görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın. Yorumlarınızı, değinmemi istediğiniz konuları, görüş ve isteklerinizi, varsa teknik analiz taleplerinizi bana aşağıdaki iletişim kanallarından iletebilirsiniz değerli okurlarım.

EMRE ÇARKCI

emrecarkci@haberinkalemi.com

    instagram.com/emrcrkc

twittter.com/emrcrkc

    tradingview.com/emrcrkc

    facebook.com/emrcrkc

YORUMLAR (2)

  1. Ayhan AYDEMİR diyorki:

    Değerli yorumlarınız için teşekkür ederiz hocam. Telegram indes grubundanda takipteyiz. Gruba verdiğiniz bilgiler ve grafiklerin için ayrıca teşekkür ediyorum.

Stork Tours Ankara
Haberin kalemi youtube

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL