Ekonomi Emre Çarkcı Yazarlarımız

Giden Yabancı Geri Gelir mi?

PaylaşTweetlePaylaşPin0 PaylaşımlarMerkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınışı sonrası %15-17’lere varan bir gerileme yaşanan BIST endekslerinde yaralar yavaş yavaş sarılıyor. Açıkçası yeni başkanımız Sayın Kavcıoğlu bu süreci daha iyi yönetseydi,..

Giden Yabancı Geri Gelir mi?

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınışı sonrası %15-17’lere varan bir gerileme yaşanan BIST endekslerinde yaralar yavaş yavaş sarılıyor. Açıkçası yeni başkanımız Sayın Kavcıoğlu bu süreci daha iyi yönetseydi, 22 Mart günü TRT ekranlarında ortalığı sakinleştirecek bir kaç cümle sarf etmiş olsaydı bugün tüm yatırımcıların kafaları daha rahat olurdu buna eminim. ABD tahvillerindeki sert yükseliş ve gelişmekte olan ülkelerin para birimlerindeki değer kaybı nedeniyle yatırımlarını çeken yabancı yatırımcıların çıkışı daha da hız kazanmamış olurdu böylelikle. Elbette dünya batmadı, elbette yatırım yaptığımız şirketler kepenklerini kapatmadılar lakin belirsizlik nedeniyle var olan soru işaretleri bir çok yatırımcıya panik satışı yaptırırken kimisini ise pozisyonlarında azaltmaya sürükledi. Bunun geçici olduğunu bilen yatırımcılar özellikle maliyetlerinin altına düşen senetlerde maliyet düşürerek ya da takip ettikleri, “düşse de alsam” dedikleri senetlerde dipten kademeli toplayarak “biletlerine büyük ikramiye isabet etmiş milyonerler gibi”  sevinç nidaları attılar.

Bu yatırımcıların şuan tek yapmaları gereken şey, eğer orta/uzun vade yatırım yapıyorlarsa akıllarında olan hedefi beklemek olacaktır. Kısa vade yatırımcısı zaten hissenin hareketini ön görüp pozisyon almış, destek/direnç seviyelerini takip edip tepeden dibe bir fibonacci çizerek daha karlı kazanca ulaşmanın yolunu her hâlükârda bulmuştur.

BANKALARDA DÜŞÜŞ SÜRÜYOR

Endeksteki toparlanmanın bankalara gelecek alımlarla paralel olduğunu her sözümde dile getiriyorum değerli okurlarım. Özellikle “GARAN” hissesi bu konunun lokomotifi durumda. Halkbank’ın ABD’de süren davasının sonuçlanmamış olmasının da endekste baskı yarattığını düşünüyorum. Geride bıraktığımız haftaya bakacak olursak 11 Ocak 2021 tarihi ile başlayan endeksteki düşüş hala toparlanabilmiş değil. Son iki gün yaşanan suni yükselişlerin endeksi yukarı taşımış olması kalıcılık anlamında henüz bir fikir vermiyor.  Önümüzdeki hafta itibariyle gelen alımlara bakıyor ve BIST100’ün 1422 direncinin üzerinde kalıp kalmayacağını izliyor olacağız. Desteklerimiz 1422 ve 1400 konumunda.. Direnç olarak ise 1462 ve 1472 seviyelerini izleyeceğiz önümüzdeki hafta.

SINAİ ve BİLİŞİM ENDEKSLERİ LOKOMOTİF

XUSIN endeksi, belirsizlik nedeniyle zaman zaman düzeltmeler yaşasa da bilişim sektörü hisseleri ile birlikte Borsa İstanbul’un belkemiği rolünü üstlenmeye devam ediyor ve yatırımcılarının yüzünü güldürüyor. Borsaya yeni başlayan veya sepet tekniğini uygulamayan yatırımcıların bu iki sektörün öncü veya ucuz kalmış hisselerini sepetlerine eklemelerini çok önemli görüyorum.

XUSIN

XBLSM

YENİ HALKA ARZLARA TALEP ARTIYOR

Geçtiğimiz ay halka arz olan Türk İlaç Serum ’un (#TRILC) hisse senedinde oransal dağıtım olmasından dolayı bireysel yatırımcının talebi az olabilmişti. Lakin hisse senedinin işleme başladığı günden sonra yakaladığı ivme dudak uçuklattı. Biri Mart sonu, diğeri de 1-2 Nisan tarihlerinde talep toplamaya açılan iki hisse senedinde benzer bir ivme yakalanır mı bilinmez ama talep neredeyse iki katına çıktı. En son eşit dağıtım yöntemiyle halka arz edilen Işık Plastik firmasının hisse senedine (#ISKPL) dört yüz bin civarında başvuru yapılmıştı. Eşit dağıtım yöntemiyle halka arz edilen Matriks Yazılım (#MTRKS) on bir lot ile yatırımcısına düşük adetli yatırım fırsatı sunsa da yedi yüz bini aşan bir talep aldı. Turex isimli taşımacılık firması ise 2 Nisan Cuma akşamı kesinleşen sonuçlara göre otuz lot ile benzer bir talep oranıyla yedi yüz bini geçmiş oldu.

Önümüzdeki ilk halka arz Qua Granit firmasına ait olacak. (#QUAGR)5-6 Nisan tarihlerinde talep toplanacak olan hisse senedine özellikle küçük yatırımcının ilgisinin atarak devam edeceğini gözlemliyorum.

YABANCI YATIRIMCI GERİ DÖNECEK Mİ?

15 Ocak’tan 12 Mart’a kadar 1.2 Milyar dolarlık satış gerçekleştiren yabancı yatırımcılar 12-19 Mart haftasında hisse senetlerinde yeniden alıcı konumuna geçmişti. Devlet iç borçlanma senedinde ise haftalık bazda rekor sayılabilecek bir alım vardı. Yabancı yatırımcı 15-19 Mart haftası 430 Milyon dolarlık DIBS almıştı. Ne yazık ki bu güzel tablo Merkez Bankası operasyonu ile sekteye uğramış oldu. Değişiklik gerekliydi/gereksizdi tartışmaları bir kenara dursun sonuçta ekonomik verilerin normale dönmesi ve hatta daha iyi seviyelere gelmesi adına çalışmalar hız kesmeden devam etmelidir. İşte tamda  bu nedenle Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin büyükelçileri ile bir araya geldi. Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen ve yaklaşık 2 saat süren toplantıda tüm bu olumsuz tabloyu tersine çevirmek için ellerinden geleni yaptıklarını anlatır gibiydi.   AB büyükelçilerine, Cumhurbaşkanmızın 12 Mart’ta açıkladığı Ekonomi Reformları’na ilişkin sunumda bulunan Bakan Elvan, büyükelçilere, Türkiye ekonomisinin genel görünümü hakkında bilgi vererek, onlardan gelecek soruları cevapladı. Elvan, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin ekonomi reformlarını hayata geçirme konusunda ne denli kararlı olduğunu tüm muhataplarımızla paylaşacağız” değerlendirmesinde bulundu. Umarım bu toplantı ve TCMB Başkanı’mızın yaptığı sıkı duruş açıklamaları yabancı yatırımcının tekrar geri dönmesine vesile olur.

PLATİNİN ÖNLENEMEZ YÜKSELİŞİ

TCMB’de yaşanan görev değişikliği nedeniyle artan kur, “Kasım 2020’de yakalanan8,57 zirvesi geçilir mi?” sorularını tekrar akıllara getirdi. Fakat Merkez Bankası’nın müdahalesi ve kura yapılacak müdahalenin ön görülmesi nedeniyle yatırımcının kar realizasyonu seçeneğini seçmesi ateşi bir nebze düşürmüş oldu. Cumhurbaşkanımızın “yastık altındaki dövizi bankalarda değerlendirelim” çağrısı da karşılık bulmuş gözüküyor. Haftanın son iki gününde kurda geri çekilme yaşansa da Dolar haftayı yine 8 TL seviyesinin üzerinde kapattı. Kurun Sayın Ağbal’ın görevden alındığı tarihe göre yüzde 11,5 yukarıda olması çok üzücü. Hep Dolar konuşuyoruz ama Euro tarafında da benzer şeyler var dostlar. Bu nedenle ekstra değinmeye gerek görmüyorum. Döviz tarafında haftanın şampiyonu %3,99’luk yükseliş ile Yeni Zelanda Doları oldu. İkinci sırayı %1,17’lik artışla ABD Doları ve BAE Dinarı paylaşırken üçüncü sıra ise %1,06’lık artışla İngiliz Sterlini’nde..

Altın tarafında hala ONS yükselişi bekleniyor. Gram altının Dolar ile beraber atağa kalkışı maalesef ONS tarafındaki hareketsizlik nedeniyle törpüleniyor. ONS’a gelecek tepki alımları ve Biden yönetiminin ek bir ekonomik paket açıklamasının ardından altın tarafında yüzler gülecektir. Eee malum düğün sezonu da açılıyor. Altındaki düşüşün ana nedenlerinden birisi de ABD tahvil faizlerindeki yükseliş oldu. Yükselişin bir trende dönüşmesi için ABD 10 Yıllık faizlerde bir düşüş trendi şart. Zira Mart 2020’de 0,25-0,30 bandında olan ABD tahvil faiz oranları şuan 1,70 seviyesinde.

Gümüş tarafında ise işler altına nazaran daha iyi durumda. Tabii ki piyasaların konumundan gümüş de nasibini aldı fakat gümüş altınla karşılaştırıldığında her zaman güvenilir liman konumunu koruyor. Pandemi dönemindeki rallinin ardından 5,30-6,70 bandına sıkışan gram gümüş fiyatı buralarda bir süre daha gezinmeye devam edecektir. Altının ONS tarafındaki yükselişi ile beraber gram gümüş ve gram altının tekrardan rağbet görmeye başlayacağını söyleyebiliriz. Altın ve gümüş sepetlerde mutlaka bulundurulması gereken iki yatırım aracı bana göre.

Gelelim platine değerli okurlarım. Aranızda platin yatırımı yapanlarımız var mıdır bilmiyorum lakin eğer takip ederseniz göreceksiniz ki geçtiğimiz yıl Mart ayında yaşanan derin düşüşlerden nasibini alan platin, Nisan 2020 itibari ile başladığı rallisini henüz bitirmiş değil. Yatırımcısına yaklaşık %183’lük bir kazanç sağlayan platinin yakaladığı bu oran cidden dudak uçuklatan cinsten. Kuveyt Türk ve Emlak Katılım bankalarında hesap açtırarak sahip olabileceğiniz platini mutlaka değerlendirmenizi en azından bir göz ucuyla takipte olmanızı tavsiye ederim.

GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN LİDERLERİ

HACİM           : GARAN, SKBNK, TSKB, KRDMD

YÜKSELİŞ     : TRILC, JANTS, ORMA, BJKAS

DÜŞÜŞ          : UMPAS, SANEL, UTPYA, YESIL

VOLALİTE      : RTALB, GLRYH, TRILC, VANGD

Önümüzdeki haftanın verileri ışığında yorumlarımı sizlere aktaracağım yazımda tekrar görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın. Yorumlarınızı, değinmemi istediğiniz konuları, görüş ve isteklerinizi, varsa teknik analiz taleplerinizi bana aşağıdaki iletişim kanallarından iletebilirsiniz değerli okuyucularım.

EMRE ÇARKCI

emrecarkci@haberinkalemi.com

instagram.com/emrcrkc

twittter.com/emrcrkc

tradingview.com/emrcrkc

facebook.com/emrcrkc

YORUMLAR (2)

Stork Tours Ankara
Haberin kalemi youtube

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL