Ekonomi Emre Çarkcı Yazarlarımız

Endekste çöküş hazırlığı mı var?

PaylaşTweetlePaylaşPin0 PaylaşımlarBorsa İstanbul’un yeni zirvesi artık 1589. Zirve seviyemiz bir tık yukarı taşınmış olsa da BIST100 endeksindeki yön arayışı 15-19 Mart haftasına da yansımış oldu. Olumlu gibi gözüken, hatta dört..

Endekste çöküş hazırlığı mı var?

Borsa İstanbul’un yeni zirvesi artık 1589. Zirve seviyemiz bir tık yukarı taşınmış olsa da BIST100 endeksindeki yön arayışı 15-19 Mart haftasına da yansımış oldu. Olumlu gibi gözüken, hatta dört saatlik grafiğe bakıldığında bir çanak oluşumu bile göze çarpan endekste negatif uyumsuzluk göze çarpıyor. Ocak ve Şubat aylarında BIST100’ün dört saatlik grafiğinde oluşan bu negatif uyumsuzlukların ardından %8-9 oranında bir düzeltme yaşanmış olması “uyumsuzluklar bu kez de benzer bir düzeltmenin habercisi olabilir mi?” sorusunu akıllara getiriyor.

27 Ocak tarihini hepimiz %4,5 oranındaki düşüşle hatırlarız ve bu tarih, çoğu borsa yatırımcısının hafızasından silmek istediği bir tarihtir. Bu nedenle yatırımcıların stop noktalarını buna göre belirlemeleri ve belirsizliklerin olduğu böyle dönemlerde portföylerinin bir bölümüyle nakitte kalmaları daha yararlarına olacaktır. Unutmamalıdır ki; bu tür dönemler fırsat dönemleridir. Krizi fırsata çevirmek sizlere kalıyor değerli okurlarım.

10 Mart saat 09:00’da 1554 seviyesinde gezinmeye başlayan BIST100, 18 Mart Perşembe saat 16:00 itibari ile aşağı kırılarak yeni desteği olan 1533 üzerinde bir müddet daha tutunmaya çalışsa da, yoğun satış baskısına dayanamayarak 1511’e kadar indi. Seans kapanışına yakın tepki alımları sayesinde 1533 direncini test etti lakin kırmayı başaramadı ve haftayı 1528 seviyesinde kapattı. Geçen haftaki yazımda 1549 ve 1524 olarak belirttiğim destek seviyemiz, zirve değişikliği nedeniyle değişmiş olup, artık takip edilmesi gereken destek seviyeleri 1516 ve 1499 olmalıdır. Dirençlerimiz ise 1533, 1554 ve 1589 seviyeleridir.

BANKACILIK ENDEKSİNDE GÖZE ÇARPAN DÜŞÜŞ

BIST30 tarafında ise bir ralliden söz edebilmemiz için gözler bankacılık endeksinde olmaya devam ediyor. Bankaların senetleri BIST30 üzerinde hissedilir derecede etki ediyorlar. Primsiz ve çok ucuz halleriyle iştah kabartan banka hisseleri, ekonomideki belirsizlik, pandemi koşulları ve yurt dışı kaynaklı haberlerden ilk etkilenen hisseler oluyorlar. Hal böyleyken Türk yatırımcılar tarafından “bir müddet daha uzak durulması gereken yatırım araçları” listesinin en üst seviyelerinde bulunan banka hisseleri, hiç olmadığı kadar azalmış durumda olan yabancı yatırımcının da ilk terkettiği yada trade amaçlı ziyaret ettiği hisse senetleri konumundalar. Aracı kurum ve bankaların en beğendiği ve model portföylerinde mutlaka yer verdiği “GARAN” hissesi, Kasım 2020 seviyelerine kadar gerilemiş durumda.

GEÇTİĞİMİZ HAFTA NELER OLDU?

Mart ayının 3. haftasına Şubat ayı konut satışları ve bütçe dengesi verilerini öğrenerek başladık. Türkiye genelinde konut satışları Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %31.6 azalarak 81.222 oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2021 yılı Şubat ayı merkezi yönetim bütçe gelişmesini paylaştı. Buna göre, Şubat ayında merkezi yönetim bütçe giderleri 96,4 Milyar TL, bütçe gelirleri 119,6 Milyar TL ve bütçe fazlası 23,2 Milyar TL olarak gerçekleşti. Salı günü otomotiv sanayisindeki rakamlar elimize ulaştı. Sektörün Şubat ayı üretimi geçen yılın aynı ayına göre %9,3 azaldı. Otomobil üretiminde ise bu düşüş %22,4 oldu. Ford Otosan uzun zamandır beklenen Ford – VW iş birliği planları çerçevesinde 1 tonluk orta ticari aracın ortak üretim yatırımını resmi olarak açıkladı. Çarşamba günü ABD Merkez Bankası FED faiz kararını açıkladı. ABD’de bu dönemde faizler sabit kaldı. Euro Bölgesi’nde tüketici fiyatları Şubat ayında yıllık %0,9 yükseldi. ABD Devlet Başkanı Biden, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin’e katil dedi ve Rus Rublesi’nin Dolar karşısında %1,69 değer kaybetmesini sağladı. Bu değer kaybı TL’de %1,57 ile gerçekleşti. Perşembe günü TCMB ve İngiltere Merkez Bankası faiz kararlarını açıkladılar. Bizim tarafta, beklentilerin ötesinde 2 puan artış yapılarak %19 olarak belirlenen faiz oranı sayesinde yükselişte olan Dolar kuru yerini düşüşe bıraktı. Açıklamaya kadar 7,59 TL seviyesini gören Dolar, haftayı 7,19 TL seviyesinde kapattı. İngiltere’de ise faiz %0,1 oranında sabit tutuldu. Fitch Ratings, Türkiye ekonomisi için 2021 yılı büyüme tahminini %3,5’ten %6,7’ye revize etti. Cuma günü ise ABD 10 yıllık tahvillerinde bir nebze düşüş yaşanmış olsa da yükseliş trendinin devam ettiği gözlendi. Dört büyük futbol klübümüz borç yapılandırma anlaşmalarını KAP’a bildirdi. Günün en can alıcı haberi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından alınan Merkez Bankası Başkanı Naci AĞBAL’ın görevden alınmasıydı kuşkusuz. Merkez Bankası’nın yeni patronu ise Prof. Dr. Şahap KAVCIOĞLU oldu.

MERKEZ BANKASINDAN SIKI PARA POLİTİKASI

1 puan faiz artırımı beklentisine karşılık 2 puan faiz artırımı çıkması ile son iki gün TL’de göze çarpan bir değerlenme izlendi. TCMB’nin karar metninde ise güçlü ifadelerin ve kararlı duruşun korunduğu görülüyor. Yıl sonu enflasyon verileri bu kararlı tutumun devam etmesi halinde beklentinin de altında gelebilir. Sn. KAVCIOĞLU, bu poltikaya mutlaka devam edecektir.

TAHVİL FAİZLERİ BAŞIMIZIN BELASI

ABD uzun vadeli tahvil faizlerinde devam eden yukarı hareket ile kritik seviyelerin aşılması risk iştahını baskılayarak dikkatleri yeniden üzerine çekerken, iç siyaset gündemindeki gelişmeler de piyasaların radarında yerini koruyor. Tahvil faizlerinde devam eden yükseliş hisse piyasaları üzerinde baskı oluşturmayı sürdürüyor. Neredeyse tüm hisse tahtalarında grafiksel bozulmalar mevcut. Yatırımcıların “nereye el atsak düşüşe geçiyor” yorumları yaptığı Borsa İstanbul’da Perşembe günkü faiz kararından destek bulan BIST100 endeksi günün devamında tahvil faizlerindeki yükselişin ve bankacılık hisselerindeki yükselişe karşılık kazancını koruyamayarak dalgalı bir seyrin izlendiği günü ekside kapatmıştı.

GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN LİDERLERİ

HACİM : EKGYO, GARAN, YKBANK, ODAS

YÜKSELİŞ : TRILC, LUKSK, UMPAS, ULAS

DÜŞÜŞ : CASA, YESIL, KSTUR, DAGI

VOLALİTE : CLEBI, VAKKO, TKURU, ULAS

Önümüzdeki haftanın verilerini aktardığım ve bu veriler ışığında yorumlarımı sizlere aktaracağım yazımda tekrar görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın. Yorumlarınızı, değinmemi istediğiniz konuları, görüş ve isteklerinizi, varsa teknik analiz taleplerinizi bana aşağıdaki iletişim kanallarından iletebilirsiniz değerli okuyucularım.

EMRE ÇARKCI

emrecarkci@haberinkalemi.com

 • instagram.com/emrcrkc

twittter.com/emrcrkc

 • tradingview.com/emrcrkc
 • facebook.com/emrcrkc

YORUMLAR (8)

 1. Muhammet diyorki:

  Emre bey; en güncel piyasa hakkinda değerli açıklamalar için teşekkürler. Grafik üzerinde negatif uyumsuzluk göstergesi çok açıklayıcı olmuş. Elinize sağlık

 2. Cumhur diyorki:

  Emre bey,
  Guzel, sade aciklayici bilgileriniz icin tesekkurler…
  emeginize saglik, basarilar dilerim …

 3. fikriye diyorki:

  Emre bey yeni yazınızı bekliyoruz, bu endex hali ne olucak böyle, bugünde biraz ciddi düşüler oldu

Stork Tours Ankara
Haberin kalemi youtube

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL