Genel Güncel Röportaj SonDakika

Nakliyeciler kontak kapatmaya hazırlanıyor

PaylaşTweetlePaylaşPin0 PaylaşımlarCENGİZ ORTATAŞ / ÖZEL HABER Nakliyeciler mevcut koşullardan memnun olmadığı için Türkiye genelinde “Kontak Kapatma” eylemi yapacak. Taşımacılık sektörünün bel kemiği olan Nakliyeciler, koşullarının daha iyi olması için kontak ..

Nakliyeciler kontak kapatmaya hazırlanıyor

CENGİZ ORTATAŞ / ÖZEL HABER

Nakliyeciler mevcut koşullardan memnun olmadığı için Türkiye genelinde “Kontak Kapatma” eylemi yapacak.

Taşımacılık sektörünün bel kemiği olan Nakliyeciler, koşullarının daha iyi olması için kontak  kapatma kararı aldı. Konu ile ilgili haberinkalemi.com’a konuşan Türkiye Kamyoncular ve Tırcılar Derneği Başkanı Bülent Arslan” Devletimizin yanımızda olmasını bekleriz” dedi.

 

Sözlerine derneği neden kurduğunu anlatarak başlayan Arslan” Ben bir nakliyeciyim. Bu sektörün içinde olan, kendini 25-30 yıldır bu sektörün içine adamış birisiyim. Ben bu derneği 13 Şubat 2020’de kurdum. Bu derneği kurmamızdaki amaç; geçmişte yaşanan grevler olsun, eylemler olsun, kontak kapatmalar olsun hiçbir sonuç elde edilemediğinden dolayı, itibarsız bir sektörü ayağa kaldırmak için bende bu derneği kurdum” dedi.

Neden kontak kapatma eylemi yaptıklarıyla ilgili konuşan Bülent Arslan” Devlet nezdinde, getirilmiş olan, yasalarla ilgili maddelerle ilgili, altyapısı hazırlanmayan bazı maddeler var. Bu maddelere istinaden şöyle bir örnek veriyim, bugün bir ehliyet sınavına giriyorsun. Bunun trafiği var, ilkyardımı var, direksiyonu var vesaire.  Normal şartlarda iyi derecede bir öğrenciysen 3 ay içinde ehliyetini alıyorsun. Ama kötü bir öğrenciysen, sınavlara giriyorsun kaybediyorsun, veya dosyanı yakıyorsun veya bir sene sonra ehliyetini alabiliyorsun. Ama sonuçta bir arabayı kullanmak için bir eğitimden geçiyorsun. Bize bu eğitim maalesef öğretilmedi, altyapısı yapılmadı.

Yani demek istediğim madde olarak şu; devletimizin bize getirmiş olduğu yetki belgesini biz fiyat şartları uygun olmadığından dolayı, yüksek rakam olduğundan dolayı kiralayamıyoruz, alamıyoruz gücümüz yetmiyor. Devletimin vermiş olduğu bu belgeyi 17.500-18 bin değil de 7500 yapmış olsaydı şu an ki sektörde taksit imkanlarıyla beraber alamayacak kimse yoktur” dedi.

Plakaların pahalılığı hakkında da konuşan Arslan “Bir diğer husus ; bugün bir ticari taksiye  bakıyorsunuz. Altındaki araba 30-40-50 bin TL, ama plaka değerini ölçtüğümüz zaman, bugün  1 milyondan 3 milyona kadar plaka değeri var. Bugün bir araç, bugün bir tır 900 bin -1 trilyon, yeri geliyor aldığı zaman, bir kamyon 500 milyondan 1,5 trilyona kadar fiyatı ediyor.

Bugün ama esnaflar odasında, ya da şoförler odasından  başvurduğu plaka 50 TL Plakanın bir değeri  var mı ? Yok.  Arabayı sattığın zaman sadece kendisini satıyorsun, plakanın hiçbir değeri yok.  Bizim, plakanın doldurulması, plakanın tahsisi ve plakanın değer kazanması ile ilgili taleplerimiz var” şeklinde konuştu.

Ceza sistemi ile ilgili muzdarıp olduğunu belirten Türkiye Kamyoncular ve Tırcılar Derneği Başkanı Bülent Arslan “Bugün patır patır cezalar kesiliyor. Adeta gözünün üstünde kaşın niye var diye, sen takograf süresine uymadın diye. Ehliyet puanı sisteminden dolayı şu anda şoförlerimizin  yüzde 30’u ehliyetsiz. Neden? Çünkü ehliyet puanı kalmadı. Araba çalıştıramıyor, arabasının senedini ödeyemiyor, arabanın tamirini yaptıramıyor, yola gidemiyor. Arabasının senedi dolduğu zaman bu sefer galericiye borcunu ödeyemiyor. Arabası da bir yandan bağlanıyor.

Şoför de olsa mal sahibi de olsa ne yapabilir, hiçbir şey. Durum itibariyle şu an , sektörümüz genel anlamda sıkıntıda. Bugün 15 Temmuz’da şer güçlerine karşı göğüs göğüse gelen, bütün arabalarını askeriyelerden köprülere otobanlara kadar her yeri kitleyen bir sektör olarak bu kadar yürekli gizli kahramanlarsak , biz de bu kötü günümüzde devletimizin yanımızda olmasını bekleriz. Ama maalesef devlet bizim yanımızda olmayı değil de cezalarla yaptırımlarla bizi maalesef bitirmenin peşinde” diye söyledi.

Eylemin zamanıyla ilgili konuşan Arslan” Biz kendimize tabiri caizse sokağa çıkma yasağı uygulayacağız. 22 Mart saat 7:00 dan , 24 Mart çarşamba günü akşam saat 00:00’a kadar kontaklarımızı kapatıyoruz, çalışmıyoruz. Yukarıdaki makamlardan, cumhurbaşkanımızdan talimat geldiği takdirde hiçbir sıkıntı yok kontak kapatma aynı günde durdurulabilir” diyerek sözlerini sonlandırdı.

www.haberinkalemi.com

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Stork Tours Ankara
Haberin kalemi youtube

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL