Ekonomi Emre Çarkcı Yazarlarımız

Borsa İstanbul’da Neler Oluyor?

PaylaşTweetlePaylaşPin0 PaylaşımlarTarihi zirvenin test edildiği, yeni rekorlar için yatırımcılara umut aşılayan bir haftayı daha dalgalanmalarla, yabancı yatırımcının al sat oyunlarıyla, bazı aracı kurumların tahtaları karıştırıcı rol üstlenmesiyle kapattık, değerli haberinkalemi.com..

Borsa İstanbul’da Neler Oluyor?

Tarihi zirvenin test edildiği, yeni rekorlar için yatırımcılara umut aşılayan bir haftayı daha dalgalanmalarla, yabancı yatırımcının al sat oyunlarıyla, bazı aracı kurumların tahtaları karıştırıcı rol üstlenmesiyle kapattık, değerli haberinkalemi.com okurları.

ŞUBAT KIŞ, MART BAHAR..

Şubat ayında yatırımcılarını korkutan, bazı günler 27 Ocak tarihine atıfta bulunup gün sonu derin bir oh çektiren, kırmızı mumlarıyla adeta “kan gövdeyi götürüyor” deyiminin konuşulduğu anlarda 1460 seviyesini gören BIST100 endeksi, sizlerin de anımsayacağı gibi Mart ayına tepki alımları ile başlayarak, ilk günü %3,81’lik bir yükselişle 1527 puandan kapattı. 12 Mart Cuma gününe kadar arada bazı günler yatırımcısını üzen düşüşlere imza atsa da yükselişini sürdürerek tarihi zirvesi olan 1582’yi test etti fakat aşmayı başaramadı.

Haftayı 1549 desteğinde kapatan endeks, özellikle bazı sektörlerdeki oransal dağılım sayesinde ayakta kalmaya çalışsa da genel eğilim çıkışın devamı yönünde. Zira 1549 desteği 11-12 Mart tarihlerinde kendini hissettirdi ve “Ben burada durduğum sürece korkmayın” der gibiydi. 15-19 Mart haftasında da takip edeceğimiz destek seviyesi yine 1549 olacaktır. Diğer gözümüzle de olası bir kırılmada dikkatli olmamız gereken seviyeyi, yani 1524’ü izliyor olacağız.

BIST30’da ise yeni bir hikayeyi konuşabilmemiz için bankalarda bir hareketlenme beklemek lazım. Zira EREGL başta olmak üzere endeks şirketleri ellerinden geleni yapsa da bankaların suskunluğu BIST30’a daha temkinli yaklaşmamı sağlıyor. Haftayı 1640 desteğinin çok az altında kapatan endekste 15-19 Mart haftasında gözlemleyeceğimiz destek 1619 seviyesiyken, dirençlerimiz ise 1668 ve 1705’li seviyelerdir. Zaten bu seviyeler gelmişse muhtemelen bambaşka şeyler konuşuyor oluruz.

HAFTALIK GELİŞMELER..

Mart ayının ikinci haftasına Almanya’nın Ocak ayı sanayi üretim verisinin açıklanması ile başladık. %2,5 oranındaki azalış, 8 aylık yükselişe son vermesi açısından dikkat çekti. Salı günü Yunanistan ekonomisinin %8,2 daraldığı haberini aldık. Çarşamba Ocak 2021 işsizlik verileri yetmez ama evet dedirtti. 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı bir önceki aya göre bin kişi azalarak 3 Milyon 861 Bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,4 puanlık azalış ile %12,2 seviyesinde gerçekleşti. Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası faiz artırım kararını açıkladı ve %0 olarak devam etmesine karar verdi. Cuma ise herkes tarafından merakla beklenen ekonomi reform paketi Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın sunumu ile açıklanmış oldu.

REFORM PAKETİNDE DEVRİM NİTELİĞİNDE BAŞLIKLAR VAR..

Can kulağı ile dinlediğim ve hepsi birbirinden değerli iyileştirmeler içeren sunumda benim öne çıkardığım beş başlık mevcut.

  1. Sağlık ve yazılım alanındaki dışa bağımlılığımızın azaltılması adına kurulacak iki yeni birim.

  2. Cari açığımızı tetikleyen faktörlerden bir diğeri olan enerji alanındaki yenilikler.

  3. Nüfusumuzun yüzde 25’ini oluşturan 18 yaş altındaki çocuklarımızın da bireysel emeklilik sistemine dahil edilebilmesi.

  4. Kamu alım ihalelerindeki yenilikler ve “şeffaflık” vurgusu.

  5. Küçük esnafın sırtındaki gelir vergisi yükünün alınması.

“Sağlık Endüstrileri Başkanlığı” ile “Yazılım ve Donanım Endüstrileri Başkanlığı” adında kurulacak iki yeni birime tıpkı Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir Bey gibi ileri görüşlü yöneticiler getirildiği taktirde Türkiye’yi gerçekten çok güzel gelişmelerin beklediğini söyleyebiliriz. Sağlık, yazılım ve enerji ile ilgili yatırımlar, yeni fikirler üretilmesi, bu alanlardaki bağımsızlığımızın savunma sanayisine benzer zirvelere taşınması, özellikle nükleer enerji alanında atılan büyük adımların da Türkiye’nin şahlanışına vesile olacak yatırımlar olduğundan hiç şüphe yok. Bu yatırımlar, 2023 hedeflerimize ulaşmamız ve cari açığımızın düşürülmesi adına olmazsa olmaz.

İHALELER ARTIK ŞEFFAF..

Kamu alım ihalelerinde yeni ve dijital bir sisteme geçilmesi özelinde ihalelerin daha şeffaf ve liyakate uygun hale büründürülmesi çalışmalarına hız verilmesi reformu, muhalefet partilerinin son zamanlarda dikkatleri çekmeye çalıştığı kamu ihalelerindeki çekinceleri giderecektir. Burada asıl öne çıkarılacak mevzu ise bana göre her alanda önemsediğim yerli ve milli adımların devamı niteliğindeki kamu alımlarının yerli ürünlere yönlendirilmesi, yurt içi sanayinin gelişmesine, çeşitlenmesine ve büyümesine katkı sağlayacak bu çalışmaların hızlandırılmasıdır. Cumhurbaşkanımız, stratejik sektörlerdeki ürünler için yerliliği artıracak ve teknoloji transferini sağlayacak alım garantilerinin önünü açacaklarını belirtti.

KÜÇÜK ESNAFA CAN SUYU..

Kuaför, tesisatçı, tuhafiyeci, marangoz, tornacı, çay ocağı işletmecisi, terzi ve tamirci gibi yaklaşık 850 bin esnafın gelir vergisinden muaf tutuluyor olması, beyan yükümlülüklerinin kaldırılması kamunun aldığı, belki de Cumhuriyetin ilk yıllarına atıf yapan devrim mahiyetinde bir karardı. Esnaflarımıza nefes aldıracak bu kararın altında imzası olan her yöneticimize teşekkür ederim.

Her şeyden önce bu kararların devletimiz ve milletimiz adına hayırlara vesile olmasını Rabb’imden niyaz ediyorum. 2023 şahlanışımıza vesile olmasını arzuladığım ekonomik reformların daha önce duyurulan hukuk reformlarıyla beraber demokratik ve tam bağımsız Türkiye’nin en büyük adımları olacağına inanıyorum. TOGG, savunma sanayiinde geliştirilen mühimmat, helikopter, İHA, SİHA, Altay ve daha nice askeri araç gereç yatırımlarıyla yakılan bu meşale, hiç kuşkusuz yeni reformlarla beraber 2023 hedeflerimize daha emin adımlarla yürümemizi sağlayacaktır.

ABD’DEKİ GELİŞMELERİ İZLİYOR OLACAĞIZ..

Önümüzdeki haftadan sonra ONS başta olmak üzere diğer tüm yatırım araçlarında etkilerini göreceğimizi düşündüğüm 1.9 Trilyon Dolarlık teşvik paketi ve 10 yıllık tahvillerin tekrar ivme artırarak yükselişe geçmesi izleyecek olduğumuz iki önemli gelişme olacak değerli okurlarım. Hele hele 10 yıllık tahvillerdeki artışın volalite (korku) endeksine direk etki etmesi nedeniyle borsalar üzerindeki olumsuz havayı tetiklemesi, BIST endekslerini de direkt ilgilendiriyor. Teşvik paketi tarafındaki olumlu durum henüz kendini göstermiş değil. Bu olumlu halin özellikle ons tarafında kendisini göstermesi beklenirken altın tarafındaki tedirginlik henüz atılamadı. Gram altın yatırımcısı ons ve Dolar’ın birlikte hareketini beklerken Dolar yatırımcısı da pozisyon almış beklemekte. Dolar tarafındaki ateş az da olsa söndürülmüş olsa da yeni bir gelişme ile Dolar’ın tutulamayıp 8 TL seviyelerini zorlaması sonrası ekonomi kurmaylarının elindeki son kalan koza, faiz artırımına sarılması, bu alandaki düze çıkışı ve enflasyon anlamındaki düzelmeyi biraz daha geciktirebilir. Bu da borsa tarafında olumsuz karşılanarak yatırımları daha garanti olan vadeli mevduata veya tahvil benzeri farklı araçlara sürükleyebilir. Hep birlikte haftalık gelişmeleri gözlemliyor olacağız.

Yabancı yatırımcının hukuk ve ekonomik reformlarının açıklanması sonrasında peyderpey de olsa borsa yatırımlarını tekrar hızlandırmasını beklediğimi belirtmek istiyorum. Önümüzdeki haftanın verilerini aktardığım ve bu veriler ışığında beklentilerimi sizlere aktaracağım yazımda tekrar görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın.

EMRE ÇARKCI

13.03.2021

emrecarkci@haberinkalemi.com

YORUMLAR (2)

  1. Mehmetkanat diyorki:

    Finans sektörü piyasasına ve global anlamda gündeme ve gelişmelere hakim nacizane açıklamalar olmuş. Teşekkürler Emre bey.

Stork Tours Ankara
Haberin kalemi youtube

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL